TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Istanbul`un Jeolojisi Sempozyumu - 5

Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak her iki yılda bir yapmaya gayret ettiğimiz İstanbul‘un Jeolojisi Sempozyumlarının beşincisini 12-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Prof. Dr. Yücel Yılmaz  başkanlığında Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesinde düzenleyeceğimizi duyurmaktan şimdiden sevinç ve kıvanç duyuyoruz.

Bildiğiniz gibi, Marmara ve Karadeniz arasında yarımada gibi dar bir kara koridorunda yerleşmiş ve Karadeniz‘i Akdeniz‘e bağlayan tek deniz kolu olarak İstanbul Boğazını da kontrol eden konumuyla İstanbul, Avrupa ile Asya arasında bir köprü oluşturmuş ve bu niteliğiyle uygarlığın gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Kentimiz ülkemizin en önemli sanayi, ekonomi ve kültür merkezidir. Bu yüzden yaklaşmakta olduğunu bildiğimiz İstanbul depremi ülkemizi her yönden sarsacak bir krizi tetikleyecektir.

Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı, dünyanın önde gelen metropollerinden birisi olan kentimiz, birinci derece deprem bölgesinde yer aldığından, tarihsel kayıtlara göre belirli zaman aralıklarıyla büyük depremlere uğramış ve harap olmuştur. Bu nedenle İstanbul‘un Jeolojisi Sempozyumu için " KENT VE JEOLOJİ" başlığı ana konu olarak seçmiş olup, kentin varlığı ve geleceği gibi yerbilimlerini yakından ilgilendiren ana konuları bu tema kapsamında masaya yatırılıp tartışması amaçlanmıştır.

İstanbul‘un jeolojik sorunlarını farklı açılardan ele alıp, konunun uzmanlarıyla birlikte tartışmayı amaç edindiğimiz "İstanbul‘un Jeolojisi Sempozyumu 5" de bilgi, deneyim ve sağduyusunu her fırsatta kamuoyu ile paylaşmayı gelenek edinmiş siz meslektaşlarımızla tekrar buluşmak hedefiyle hepinizi  sempozyuma katılmaya davet etmekten mutluluk duyarız.

TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası