TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Iha 0 / Iha 1 Ticari Iha Pilotu Ve Drone Ile Haritalama Eğitimi (Antalya)
00.00.0000 - 00.00.0000

Değişen ve gelişen teknolojinin mesleki uygulama alanlarımıza etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde yürütülen mühendislik hizmetleri kapsamında “İnsansız Hava Araçlarının” kullanımı etkin hale gelmiştir. 

Üyelerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek, güncel teknolojik konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve ülkemizde İHA ile yürütecekleri farklı uygulamalar için resmi pilotaj sertifikasına (ehliyetine) sahip olabilmelerini sağlamak amacıyla 15-19 Nisan 2021 tarihleri arasında (5 gün) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı İHA0-İHA1 sınıfı resmi sertifika eğitimi düzenlenecektir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayınlanan SHT-İHA Talimatı gereği, İnsansız Hava Araçlarını ticari amaçlı kullanacak olan kişiler için SHGM tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan Ticari İHA Pilotu Sertifikası alınması zorunlu hale getirilmiştir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından gerçekleştirilecek eğitim, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş TR-İHA-E-14 Belge numaralı Sapmaz Havacılık işbirliği ile düzenlenecektir. Eğitimler Sapmaz Havacılık eğitmenleri tarafından verilecektir.

Eğitimler;  İHA0 16 saat, İHA1 32 saat olacak şekilde yapılacaktır. İHA0 eğitimine kayıt yaptıran katılımcılar, İHA1 eğitiminde verilecek olan drone ile haritalama eğitimlerine(6 Saat) de katılabileceklerdir. Ancak eğitim sonrasında İHA0 belgesini almaya hak kazanacaklardır. İHA0 eğitimi alan katılımcılar daha sonra saat ve ücret farkını tamamlayarak belgelerini İHA1 düzeyine çıkarabileceklerdir. 

Eğitimlerde %100 devam zorunluluğu esastır. 

 

Eğitim sonrasında katılımcılara SHGM onaylı drone ehliyeti, 1 adet basılı sertifika, 1 adet R/Ttelsizle haberleşme sertifikası ve 1 adet drone ile haritalama eğitimi sertifikası verilecektir.

  • İHA0 Sertifikası ile ağırlığı 4 kg`a kadar olan cihazlar, İHA1 Sertifikası ile 25 kg`a kadar olan cihazlar kullanılabilmektedir.
  • İHA0 Eğitimine kayıt olacaklar ilk 2 güne katılacak olup, İHA1 Eğitimine kayıt yaptıranlar sonraki 2 güne de katılarak toplamda 4 gün eğitim alacaklardır. Hava şartlarına da bağlı olarak belirlenecek 1 günde uçuş uygulama eğitimi yapılacaktır.
  • Eğitimler en az 12 kişi olması halinde açılacaktır. Yeterli kontenjan sağlanamaması durumunda Odamız eğitimi erteleme ya da iptal etme hakkına sahiptir.

 

KATILIMCILARIN DİKKATİNE!

  • Oda üyesi olan katılımcıların üye aidat borcu bulunmamalıdır.
  • Odamızı arayarak kontenjan hakkında bilgi almanız ve kayıt için eğitim ödemesini yaparak dekontu e-posta ile göndermeniz gerekmektedir.
  • Eğitim ücretini yatırıp eğitime katılmayan katılımcılara para iadesi yapılmayacaktır.

 

EĞİTİM GÜNÜ: 15-19 Nisan 2021

 

EĞİTİM SAATİ: 09.30 - 18.30

 

EĞİTİM YERİ: Eğitim Zoom programı üzerinden uzaktan katılım ile gerçekleşecektir. Bağlantı linki ve bağlantı bilgileri kaydı kesinleşen katılımcılar ile eğitimden 1 gün önce paylaşılacaktır.

 

EĞİTİM ÜCRETİ: 

 

ÜYELER İÇİN

İHA 0= 450,00TL          İHA 1=900,00 TL 

 

ÜYE OLMAYANLAR İÇİN

 

İHA 0= 500,00TL          İHA 1=1.000,00 TL   

 

BANKA HESAP BİLGİLERİ

Hesap Sahibi: TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İktisadi İşletmesi

Banka Adı: Garanti Bankası

Şube Kodu: 411

Şube Adı: Yenişehir Şubesi 

Hesap No: 6292476

IBAN No: TR720006200041100006292476

 

 

 

EĞİTİM KONU BAŞLIKLARI VE SAAT DAĞILIMLARI

 

Sıra

Ders Adı

İHA0 (saat)

İHA1(saat))

1

İHA TANITIM

   1

2

2

HAVACILIK KURALLARI

   2

3

3

HAVA ARACI UÇUŞ DİNAMİĞİ VE UÇUŞ PRENSİPLERİ

   2

4

4

GENEL METEOROLOJİ BİLGİSİ

   1

2

5

HAVA TRAFİK KONTROL (ATC) USULLERİ VE HAVACILIK FREYZYOLOJİSİ

   1

2

6

UÇUŞ OPERASYONU

   2

4

7

KUMANDA EDİLEBİLİR SİSTEMLER

   1

2

8

İTKİ SİSTEMLERİ

   1

2

9

AVİYONİK SİSTEMLER

   1

3

10

KONTROL, BAKIM VE ONARIM

   2

2

11

UÇUŞ EĞİTİMİ

   2

4

TOPLAM:

   16

32

 

  • İHA0 ve İHA1 teorik eğitimlerinin yanı sıra Drone ile Haritalama Eğitimi kapsamında; simülatör eğitimleri, drone ile elde edilmiş hava fotoğrafları kullanılarak hassas ortofoto, 3 boyutlu model ve nokta bulutu elde edilmesi, ayrıca nokta bulutu üzerinden mesafe, alan ve kübaj ölçümü eğitimleri verilecektir.

 

  • Eğitime katılacak kişilerin Şubemize kayıtlarının yanı sıra,

https://basvuru.sapmazhavacilik.com/223/iha0-iha1-iha-pilotu-drone-ehliyeti-egitimi-basvurusu

adresinden istenilen belgeleri sisteme yükleyerek de kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Eğitimi bitiren kursiyerlerimize eğitim sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı Ticari İHA Pilot Sertifikası verilecektir. Buna ek olarak isteyen kursiyerlerimiz MEB onaylı kurs bitirme belgesi sahibi de olabilirler.

Eğitimin sonunda MEB onaylı kurs bitirme belgesi talep eden kursiyerlerimizin Sapmaz Havacılık’ın Mutlukent Mh. Dicle Cd. No: 59 Çankaya Ankara adresinde Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gözlemcilerinin de katılacağı sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir.

Son başvuru tarihi: 9 Nisan 2021

 

KAYIT VE İLETİŞİM

 

Tel: 0242 237 85 83

 

E-Posta: antalya@jmo.org.tr

 

Paylaş:
Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp
Fotoğraf Galerisi
Eğitim Takvimi
Pts Sl Çrş Prş Cum Cts Paz
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası