TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
I H A 0 / I H A 1 Ticari I H A Pilotu Ve Drone Ile Haritalama Eğitimi (Ankara)
30.01.2021 - 03.02.2021

Değişen ve gelişen teknolojinin mesleki uygulama alanlarımıza etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde yürütülen mühendislik hizmetleri kapsamında “İnsansız Hava Araçlarının” kullanımı etkin hale gelmiştir. 

Üyelerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek, güncel teknolojik konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve ülkemizde İHA ile yürütecekleri farklı uygulamalar için resmi pilotaj sertifikasına (ehliyetine) sahip olabilmelerini sağlamak amacıyla  30 Ocak- 03 Şubat 2021  tarihleri arasında (5 gün)Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı İHA0-İHA1 sınıfı resmi sertifika eğitimi düzenlenecektir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayınlanan SHT-İHA Talimatı gereği, İnsansız Hava Araçlarını ticari amaçlı kullanacak olan kişiler için SHGM tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan Ticari İHA Pilotu Sertifikası alınması zorunlu hale getirilmiştir.

Genel Merkezimizde gerçekleştirilecek eğitim, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş TR-İHA-E-14 Belge numaralı Sapmaz Havacılık işbirliği ile düzenlenecektir. Eğitimler Sapmaz Havacılık eğitmenleri tarafından verilecektir.

Eğitimler;  İHA0 16 saat, İHA1 32 saat olacak şekilde yapılacaktır. İHA0 eğitimine kayıt yaptıran katılımcılar, İHA1 eğitiminde verilecek olan drone ile haritalama eğitimlerine (6 Saat) de katılabileceklerdir. Ancak eğitim sonrasında İHA0 belgesini almaya hak kazanacaklardır. İHA0 eğitimi alan katılımcılar daha sonra saat ve ücret farkını tamamlayarak belgelerini İHA1 düzeyine çıkarabileceklerdir.  Eğitimlerde %100 devam zorunluluğu esastır. 

Eğitim sonrasında katılımcılara SHGM onaylı drone ehliyeti, 1 adet karton sertifika, 1 adet R/T telsizle haberleşme sertifikası ve 1 adet drone ile haritalama eğitimi sertifikası verilecektir.

  • İHA0 Sertifikası ile ağırlığı 4kg`a kadar olan cihazları, İHA1 Sertifikası ile 25 kg`a kadar olan cihazlar kullanılabilmektedir.
  • İHA0 Eğitimine kayıt olacaklar ilk 2 güne katılacak olup İHA1 Eğitimine kayıt yaptıranlar sonraki 2 güne de katılarak toplamda 4 gün eğitim alacaklardır. Hava şartlarına da bağlı olarak belirlenecek 1 günde uçuş uygulama eğitimi yapılacaktır.
  • Eğitimler en az 12 kişi olması halinde açılacaktır. Yeterli kontenjan sağlanması durumunda katılımcılara ayrıca duyurulacaktır.

KATILIMCILARIN DİKKATİNE!

  • Oda üyesi olan katılımcıların üye aidat borcu bulunmamalıdır.
  • Odamızı arayarak kontenjan hakkında bilgi almanız ve ön kayıt için eğitim ödemesini yaparak dekontu e-posta olarak göndermeniz gerekmektedir.
  • Eğitim ücretini yatırıp eğitime katılmayan katılımcılara para iadesi yapılmayacaktır.

EĞİTİM GÜNÜ: 30 Ocak- 03 Şubat 2021

EĞİTİM SAATİ: 09.30 - 18.30

EĞİTİM YERİ: Eğitim Zoom programı üzerinden uzaktan katılım ile gerçekleşecektir. Bağlantı linki ve bağlantı bilgileri kaydı kesinleşen katılımcılar ile eğitimden 1 gün önce paylaşılacaktır.

EĞİTİM ÜCRETİ: 

  • ÜYELER İÇİN:     İHA 0 = 450TL           İHA 1= 900 TL 
  • ÜYE OLMAYANLARİ ÇİN: İHA 0= 500TL           İHA 1= 1000 TL  

BANKA HESAP BİLGİLERİ:

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI İKTİSADİ İŞLETMESİ
GARANTİ BANKASI YENİŞEHİR ŞUBESİ
TR72 0006 2000 4110 0006 2924 76

Eğitim Konu Başlıkları ve Saat Dağılımları

Sıra

Ders Adı

İHA0 (saat)

İHA1 (saat)

1

İHA TANITIM

   1

2

2

HAVACILIK KURALLARI

   2

3

3

HAVA ARACI UÇUŞ DİNAMİĞİ VE UÇUŞ PRENSİPLERİ

   2

4

4

GENEL METEOROLOJİ BİLGİSİ

   1

2

5

HAVA TRAFİK KONTROL (ATC) USULLERİ VE HAVACILIK FREYZYOLOJİSİ

   1

2

6

UÇUŞ OPERASYONU

   2

4

7

KUMANDA EDİLEBİLİR SİSTEMLER

   1

2

8

İTKİ SİSTEMLERİ

   1

2

9

AVİYONİK SİSTEMLER

   1

3

10

KONTROL, BAKIM VE ONARIM

   2

2

11

UÇUŞ EĞİTİMİ

   2

4

TOPLAM:

   16

32

  • İHA0ve İHA1 teorik eğitimlerinin yanı sıra Drone İle Haritalama Eğitimi kapsamında; simülatör eğitimleri, drone ile elde edilmiş hava fotoğrafları kullanılarak hassas ortofoto, 3 boyutlu model ve nokta bulutu elde edilmesi, ayrıca nokta bulutu üzerinden mesafe, alan ve kübaj ölçümü eğitimleri verilecektir.
  • Eğitime katılacak kişilerin Genel Merkezimize kayıtlarının yanı sıra https://basvuru.sapmazhavacilik.com/217/iha0-iha1-iha-pilotu-drone-ehliyeti-egitimi-basvurusuadresinden istenilen belgeleri sisteme yükleyerek de kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Eğitimi bitiren kursiyerlerimize eğitim sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı Ticari İHA Pilot Sertifikası verilecektir. Buna ek olarak isteyen kursiyerlerimiz MEB onaylı kurs bitirme belgesi sahibi de olabilirler.

Eğitimin sonunda MEB onaylı kurs bitirme belgesi talep eden kursiyerlerimizin Sapmaz Havacılık’ın Mutlukent Mh. Dicle Cd. No: 59 Çankaya Ankara adresinde Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gözlemcilerinin de katılacağı sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir.

Fotoğraf Galerisi
Eğitim Takvimi
Pts Sl Çrş Prş Cum Cts Paz
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası