TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI 6 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ FOTOĞRAF ARŞİVİ OLUŞTURMA PROJESİ
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 50.000’i aşan can kaybına neden olan Kahramanmaraş depremlerinin toplum hafızasından kısa sürede silinmemesi ve aynı acıların tekrar yaşanmaması adına gerekli derslerin çıkarılması amacıyla ana teması “Depremin Jeolojik İzleri” olan fotoğraf arşivi oluşturulacaktır.

Odamız tarafından, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 50.000’i aşan can kaybına neden olan Kahramanmaraş depremlerinin toplum hafızasından kısa sürede silinmemesi ve aynı acıların tekrar yaşanmaması adına gerekli derslerin çıkarılması amacıyla ana teması “Depremin Jeolojik İzleri” olan fotoğraf arşivi oluşturulacaktır. Arşivlenecek fotoğrafların ülkemizin değişik yerlerinde sergilenmesi de planlanmaktadır. Bu sergilerin amacı, jeolojik süreçlerin ihmal edilmesinin, depremin neden olduğu yıkımlardaki rolü konusunda toplumsal farkındalık yaratmaktır. Bu nedenle de arşivlenecek fotoğrafların ana teması yıkılan binalar ve sosyal yıkımlar değil, yıkım ve sosyal acılara neden olan jeolojik süreçlerin (faylar, zemin sıvılaşmaları, yanal yayılma, heyelanlar, kaya düşmesi, kırıklar üzerinde yapılan paleosismolojik hendek çalışması fotografları vb) belgelenmesi olarak belirlenmiştir.

Gönderilen fotoğraflar bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek, konu başlıklarına göre sınıflandırılacaktır.

Tüm dünyada bir jeolojik tehlike olarak tanımlanan depremlerin neden olduğu yıkımlarda jeolojinin neden dikkate alınması gerektiği konusunda toplumsal bilinç oluşturulabilmesi, bu bilincin ve yerbilimleri eğitiminin öneminin gelecek nesillere aktarılabilmesi için göndereceğiniz fotoğrafların ülkemiz ve dünyamız adına önemli katkılar sağlamasını umuyor ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

 Gönderilecek Fotoğrafların Özellikleri

  • Fotoğraflar sadece 6 Şubat depremleriyle ilgili olmalıdır.
  • Yerbilimci olmayanlar da fotoğraf gönderebilir.
  • Hem renkli hem de siyah beyaz fotoğraflar kabul edilecektir.
  • Arşivlenecek fotoğraflar 72-300 DPI ve uzun kenarları 4000 piksel olacak şekilde, JPEG formatında olmalıdır.
  • Aydınlık oda müdahaleleri dışında fotoğrafın belgesel yapısını değiştirecek müdahaleler olmamalıdır.
  • Gönderilen fotoğraflar arşivlenecek ve bu fotoğraflar sadece depremle ilgili ticari olmayan etkinliklerde, fotoğrafçının ismi belirtilerek kullanılacaktır. Bu nedenle, fotoğraflarının bu amaçla kullanılabileceği hususunda fotoğrafçının onay vermesi gerekmektedir.
  • Fotoğrafın koordinatlarının verilmesi zorunlu değildir.
  • Sergiye fotoğraf gönderen fotoğrafçı, fotoğraf ya da fotoğraflarının yukarıda belirtilen amaçla sergilenmesini kabul etmiş sayılır. Ek-2 de yer alan telif sözleşmesini imzalayarak göndermek zorundadır.
  • Fotoğraflar, ekteki fotoğraf bilgi formu ile telif sözleşmesi doldurularak en geç 15.10.2023 tarihine kadar istanbul@jmo.org.tr e- posta adresine gönderilmelidir.

  EK

1-Fotoğraf Bilgi Formu İçin Tıklayınız

2- Telif Sözleşmesi İçin Tıklayınız

Okunma Sayısı: 3207
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası