TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
SALDA VE BURDUR GÖLLERİ ÇALIŞTAYI 05-07 HAZİRAN’DA BURDUR`DA DÜZENLENDİ
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Türkiye Sedimantoloji Çalışma Grubu, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği tarafından düzenlenen Çalıştay 05-07 Haziran 2022 tarihleri arasında Burdur’da gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Türkiye Sedimantoloji Çalışma Grubu, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği ortaklığı ve Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı, Yeşilova Belediye Başkanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından desteklenen Çalıştay 05-07 Haziran 2022 tarihleri arasında Burdur’da gerçekleştirildi.

Odamız adına bir heyetin katılım gösterdiği söz konusu çalıştayın ilk günü gerçekleştirilen açılış töreninde; Sedimantoloji Çalışma Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Ömer Yılmaz, Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü H. Abdullah Uçan ve Burdur Valisi Ali Aslantaş açılış konuşmaları yaptılar.

 Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Alan, açılış konuşmasında dünyada ve ülkemizde doğa koruma ve çevre bilincinin gelişiminin tarihsel süreç içerindeki gelişimine vurgu yaparak, ülkemizde bir kez yok edildiğinde, bir daha yerine konulması imkansız jeolojik miras niteliğindeki varlıklarımızın korunumuna dikkat çekerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün acilen kendi kurumsal yapısı içinde Jeopark Daire Başkanlığını kurması ile buna ilişkin ilke kararlarının acilen yayınlanması gerektiğine vurgu yaptı. Açılış konuşmalarının ardından ülkemizden ve farklı ülkelerden çağrılı bilim insanlarının sözlü sunumlarıyla devam etti. Farklı kurum, kuruluş ve üniversitelerden 200’ü aşkın kişinin katılım gösterdiği çalıştayda; 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği Kapsamında Fidan Dikimi, Salda ve Burdur göllerine yapılan teknik gezi ile Salda ve Burdur Gölleri ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin tartışıldığı bilimsel bir panel gerçekleştirildi.

Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan’ın açılış konuşması için tıklayınız

Okunma Sayısı: 1457
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası