TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ODAMIZ, ULUSLARARASI JEOETİĞİ TEŞVİK BİRLİĞİ (IAPG) İLE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALAYARAK KURUMSAL ÜYE OLDU
IAPG (Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği) ile Odamız arasındaki işbirliği anlaşması, 12 Ocak 2021 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

2016 yılında Cape Town, Güney Afrika’da Uluslararası Jeoloji Bilimleri (IUGS) tarafından gerçekleştirilen 35. IGC-Uluslararası Jeoloji Kongresi sırasında hazırlanan “Cape Town Jeoetik Beyannamesi” IAPG (Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği) tarafından da onaylanmıştır.

Bu kapsamda, Odamızın Mesleki Etik Yönetmeliği’nin 3 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği’nin IAPG  Türkiye Bölümü, Odamızın öncülüğünde yapılan başvuru ile 27 Kasım 2019 tarihinde resmen kurulmuş ve Odamız adına iki üyemizin koordinatörlüğünde çalışmalarını yürütmeye başlamıştır.

Son olarak, jeoetiğin tüm dünyada yaygınlaştırılarak uygulamada hayat bulmasını amaçlayan; hükümetlerden, siyasi partilerden bağımsız, kar amacı gütmeyen, ırk, cinsiyet, dini veya ulusal önyargılardan muaf bilimsel bir kuruluş olan IAPG (Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği) ile Odamız arasındaki işbirliği anlaşması, 12 Ocak 2021 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Okunma Sayısı: 358
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası