TMMOB Odalar 29 Mayıs 2020, Cuma

Cape Town Jeoetik Beyannamesi, IAPG (Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği) tarafından da onaylanmıştır.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 02.12.2019
Güncellenme Zamanı: 26.12.2019 18:28:12

2016 yılında Cape Town, Güney Afrika’da Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği (The International Union of Geological Sciences (IUGS)) tarafından yapılan 35. IGC – Uluslararası Jeoloji Kongresi sırasında hazırlanan “Cape Town Jeoetik Beyannamesi” ile gündeme gelen jeoetik, yeni gelişmekte olan bir kavramdır.

Cape Town Jeoetik Beyannamesi, IAPG (Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği) tarafından da onaylanmıştır. 2016 yılında Cape Town, Güney Afrika’da Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği (The International Union of Geological Sciences (IUGS)) tarafından yapılan 35. IGC – Uluslararası Jeoloji Kongresi sırasında hazırlanan “Cape Town Jeoetik Beyannamesi” ile gündeme gelen jeoetik, yeni gelişmekte olan bir kavramdır.

Cape Town Jeoetik Beyannamesi, IAPG (Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği) tarafından da onaylanmıştır.Jeoetik; Jeoloji mühendislerinin, meslektaşları, toplumu ve gezegeni etkileyen rolleri bağlamında; insanın her türlü faaliyeti ile dünya sistemiyle etkileşime girdiği her yerde, uygun davranışları ve uygulamaları destekleyen değerler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği (The International Association for Promoting Geoethics (IAPG)) ise, bilimsel, hükümetlerden ve siyasi partilerden bağımsız, kar amacı gütmeyen; ırk, cinsiyet, dini veya ulusal önyargılardan muaf bir kuruluş olup, jeoetiğin tüm dünyada yaygınlaştırılarak uygulamada hayat bulmasını amaçlayan bir kuruluştur. 

Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği IAPG nin Türkiye Bölümü, Odamızın öncülüğünde yapılan başvuru ile 27 Kasım 2019 tarihinde resmen kurulmuş olup, Odamız adına üyelikleri onaylanan Prof. Dr.Yüksel Örgün Tutay ve Dündar Çağlan koordinatörlüğünde çalışmalarını yürütecektir.

1- Cape Town Jeoetik Beyannamesi’nin Türkçe bölümü için lütfen tıklayınız.

2- TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Jeoetik Yönetmeliği için lütfen tıklayınız.

Dosyalar

(144 KB) (02.12.2019 15:57:35)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 99