TMMOB Odalar 16 Ekim 2019, Çarşamba

01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği içerisindeki eksik ve tartışmalı konular hakkında idari ve hukuki süreçler başlatılmıştır.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 06.08.2019
Güncellenme Zamanı: 27.08.2019 11:52:15

Değerli Meslektaşlar,

Bilindiği üzere; Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 18.03.2018 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden bu yana geçen yaklaşık yedi (7) aylık zaman dilimi içinde Oda olarak, Yönetmeliğin meslektaşlarımız tarafından daha iyi anlaşılması için çok sayıda eğitim çalışmasının yapılmasının yanı sıra, yönetmelik içindeki eksik ve tartışmalı konular hakkında ise idari ve hukuki süreçler başlatılmıştır.

Yönetmelik gereğince yapılması gereken bazı çalışmalara ilişkin olarak; başta meslektaşlarımız olmak üzere, bu alanda faaliyet gösteren tüm mühendislere yardımcı olunması amacıyla Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde yer alan (Bölüm 16.6.) “Deprem Etkisi Altında Zeminin Sıvılaşma Riskinin Değerlendirilmesi” başlığı ve takip eden maddelerinde belirtilen esaslara uygun olarak Odamız tarafından “Basitleştirilmiş Zemin Sıvılaşma Potansiyeli Analizi Hesap Cetveli Programı” geliştirilmiştir.

Basitleştirilmiş Zemin Sıvılaşma Potansiyeli Analizi Hesap Cetveli Programı’nın 1. Bölümü yayınlanmakta olup, bu hesap cetvelin sınırlama ve kullanımına ilişkin uyarıları içeren Kullanma Kılavuzu” duyuru ekinde yer almaktadır. Kullanıcıların hesap cetvelini kullanmadan önce “Kullanma Kılavuzu” nu okumaları önerilir.

Hazırlanan hesap cetveline ait telif hakları, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasına ait olup, izin almaksızın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Hesap cetveli JMO logolu kullanılmak kaydıyla ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıktır. Ancak Odamız logosunun hesap cetvelinden çıkarılarak kullanılmasının tespit edilmesi durumunda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ilgili kişi hakkında gerekli hukuki yollara başvurulacaktır.

Ülkemizdeki mühendislik hizmetlerin geliştirilmesi ve daha iyi yapılmasını sağlamak amacıyla Odamız adına gönüllülük temelinde bu programın yazılımını gerçekleştiren İnşaat Mühendisi Ecmel ERTEK, Jeoloji Mühendisi Yavuz YILDIZ, Odamız Jeoteknik Komisyon Üyeleri Prof. Dr. Nihat Sinan IŞIK, Doç. Dr. Mustafa K. KOÇKAR, Dr. Nurgül GÜLTEKİN, Jeoloji Y. Mühendisi Gürel ÖZDEMİR ile diğer emeği geçenlere yürekten teşekkür ederiz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

1- Basitleştirilmiş Zemin Sıvılaşma Potansiyeli Analizi Hesap Cetveli Programını ( 1. Bölüm) indirmek için lütfen tıklayınız.

2- Basitleştirilmiş Zemin Sıvılaşma Potansiyeli Analizi Hesap Cetveli Programı (1. Bölüm) kullanma kılavuzunu indirmek için lütfen tıklayınız.

Dosyalar

(145 KB) (07.08.2019 09:47:58)

(772 KB) (09.08.2019 13:51:46)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 628