TMMOB Odalar 06 Aralık 2019, Cuma

Bugüne kadar toplam 6 cilt, 12 sayının redaksiyonu tamamlanmış olup mizanpajı biten 1947-1948 Cilt 1, 1. ve 2. Sayı DergiPark ve JMO web sitesine yüklenerek üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 30.07.2019
Güncellenme Zamanı: 23.08.2019 17:31:08

1947 yılından beri ülkemizin en köklü yerbilimleri dergilerinden biri olarak yayın faaliyetini sürdüren Türkiye Jeoloji Bülteni’nde mühendislik jeolojisi dışında, yerbilimlerinin tüm dalları ile ilgili makaleler yayınlanmakta; üst düzey araştırma makaleleri hakemlerin inceleme sürecinden geçtikten sonra Türkçe veya İngilizce olarak yayınlanmakta ve elektronik ortamda sınırlama olmaksızın erişime açılmaktadır.

1947 yılında 1. Cilt Sayı 1 ile yayın hayatına başlayan Türkiye Jeoloji Bülteni, 2019 yılında 62. Cilt Sayı 2 ile yayın hayatına devam etmektedir. JMO Yönetim Kurulu olarak, saygıdeğer editörlerimizin de katkıları ile, Türkiye Jeoloji Bülteni’nin makale dizin ve özlerinin GeoRef, Geotitles, Geoscience Documentation, Bibliography of Economic Geology, Geology, Geo Archive, Geo Abstract, Mineralogical Abstract, ProQuest, GEOBASE, EBSCO, BIOSIS, ULAKBİM (TRDİZİN) ve Thomson Reuters&Clarivate (ESCI) veri tabanlarında yer almasından haklı bir onur duymakta ve Science Citation Index (SCI) veri tabanında da yer alabilmesine ilişkin gerekli olan çalışma sürecini takip etmekteyiz. Bu süreç zarfında dergimizin tüm sayılarının uluslararası arenada görünebilir olması, dolayısıyla içeriğindeki makalelere bire bir ulaşılabilir olması büyük önem arz etmektedir. Gerek TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altındaki DergiPark’ta, gerekse JMO web sitesindeki “Yayınlar” bölümünde 2019-2003 yılları arasındaki cilt ve sayılara ait makaleler yüklenmiş olmakla birlikte 2002-1947 yıllarına ait makaleler o yılların yazım tekniğinden kaynaklı eksiklikler nedeniyle yüklenememişti.

JMO Yönetim Kurulu olarak konunun önemine binaen başlattığımız çalışma ile Türkçe, Fransızca, İngilizce ve Almanca dillerinde yayınlanmış bulunan 1947 yılının ilk sayısından başlamak üzere, orijinal metinlerine sadık kalınarak Osman Sungur Ecemiş tarafından redaksiyonu ve İlhan Ulusoy tarafından da mizanpajı yapılmaktadır. Bugüne kadar toplam 6 cilt, 12 sayının redaksiyonu tamamlanmış olup mizanpajı biten 1947-1948 Cilt 1, 1. ve 2. Sayı büyük bir mutlulukla DergiPark ve JMO web sitesine yüklenmiş ve siz değerli üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.

Hamit N. Pamir, İhsan Ketin, Melih Tokay, Kemal Erguvanlı, Süleyman Türkünal, E. Lahn ve sayamadığımız birçok duayenlerimizin kaleme aldıkları makaleleri bir kez daha okumak bizleri olduğu kadar, sizleri de mutlu edecektir. Bu çalışmada Odamıza destek veren başta Osman Sungur Ecemiş olmak üzere emeği geçen tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 TJB Eski Sayıları İçin Lütfen Tıklayınız

 

 

 


Okunma Sayısı: 76