TMMOB Odalar 20 Kasım 2019, Çarşamba

Karayolları Genel Müdürlüğü`ne ilişkin yaptığımız basın açıklaması Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde yankı buldu.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 05.07.2019
Güncellenme Zamanı: 05.07.2019 14:24:49

Karayolları Genel Müdürlüğü`nün uzmanlık alanı içinde yer almayan konuları da içeren bazı alanlara ilişkin “Deprem Yönetmelik Taslak Raporları” nı Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP 2023) na aykırı bir şekilde, ilgili kurumlar, Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler ve meslek örgütlerine haber vermeksizin kapalı kapılar ardında ihale etmek suretiyle bir firmaya yaptırması üzerine, Odamız  tarafından yapılan  basın açıklaması TBMM’de yankı buldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Dairesi Başkanlığı tarafından 28.05.2019 tarihinde TMMOB üzerinden ilgili Odalara gönderilen yazı ile ortaya çıkan, kendi görev ve sorumluluk alanı içerisinde olmayan bazı konuları da  içeren (Boru Hattı Sistemleri- Petrol, Doğalgaz, Su, Atık Su- Deprem Yönetmeliği, Elektrik İletim Sistemleri ve İletişim Tesisleri Deprem Yönetmeliği, Hava Meydanı Yapıları Deprem Yönetmeliği, Kıyı ve Liman Yapıları Deprem Yönetmeliği) deprem yönetmelik taslak raporları  hazırladığının  görülmesi üzerine, Odamız 26 Haziran 2019 tarihinde bir basın açıklaması yayınlamıştır.

Söz konusu basın açıklaması üzerine, İyi Parti Denizli Milletvekili Sayın Yasin Öztürk ile HDP Adana Milletvekili Sayın Kemal Peköz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi verilmişlerdir. Her iki milletvekilimize Odamız düşüncelerini sahiplenerek TBMM’de dile getirdikleri için teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle yetkili ve ilgili kurumları bir kez daha uyarıyoruz. Depremler gibi multidisipliner bir çalışma alanınında yapılacak, deprem yönetmeliği gibi düzenlemelerin toplumun gözünden kaçırılarak, kapalı kapılar ardında, UDSEP 2023 Strateji ve Eylem  Planına aykırı şekilde; ilgili kurum ve kuruluşlar, büyükşehir belediyeleri, belediyeler ile Jeoloji Mühendisleri Odası başta olmak üzere ilgili meslek örgütlerinin katılımı sağlanmadan düzenlenmesi kabul edilemez. İlgili kurumların görev, yetki, sorumluluk ve uzmanlık alanlarında olmayan konularda yürüttükleri çalışmaları ile ihale yoluyla kamusal kaynakların bir zümreye aktarılması süreçlerini durdurmaları gerektiğini bir kez daha tekrarlıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB Jeoloji Mühendileri Odası

Yönetim Kurulu

 

1- İyi Parti Denizli Milletvekili Sayın Yasin Öztürk’ün yazılı soru önergesi için lütfen tıklayınız.

2- HDP Adana Milletvekili Sayın Kemal Peköz’ün yazılı soru önergesi için lütfen tıklayınız.


Okunma Sayısı: 57