27 Mayıs 2018, Pazar
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 16.06.2017
Güncellenme Zamanı: 21.07.2017 10:57:07

 Bilindiği üzere Odamız tarafından 1947 yılından beri yayınlanan "Türkiye Jeoloji Bülteni" ile 1974 yılından beri yayınlanan "Jeoloji Mühendisliği Dergisi" bilimsel hakemli dergilerden olup, uluslararası birçok dizinde olduğu gibi TÜBİTAK ULAKBİM TR-Dizininde de indekslenmektedir.

TÜBİTAK ULAKBİM ve YÖK arasındaki işbirliği ile yürütülen çalışmalar kapsamında araştırmacı, bilim insanı ve akademisyenlerin bilimsel çalışmalarındaki isim/kurum benzerliklerinden kaynaklanan bazı sorunların önüne geçilebilmesi amacıyla araştırmacı kimlik numaraları (ORCID)* bilgisinin kullanılması kararı verilmiştir.

ULAKBİM tarafından Odamıza verilen bilgiye göre; TR Dizin dergi değerlendirme kriterlerinin 2018 yılında güncelleneceği ve dergilerde ORCID bilgisine yer verilmesi kriterinin getirileceği belirtilmektedir.

Bu bağlamda, makale yazarlarının uluslararası geçerliliği de bulunan "ORCID" bilgisine makalelerinde yer vermesi dergilerimizin indekslenmesi açısından önem taşımaktadır.

"Türkiye Jeoloji Bülteni" veya "Jeoloji Mühendisliği Dergisi`nin sonraki sayılarında yayımlanacak makalelerde kullanılmak üzere yazarlarımızın aşağıda verilen bağlantı adresinden ücretsiz kayıt yaparak "ORCID ID" bilgilerini alması ve makaleleri ile birlikte tarafımıza göndermesi gerekmektedir.

Bilginizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

NOT: *ORCID, Open Researcher ve Contributor ID‘nin kısaltmasıdır. ORCID, Uluslararası Standart Ad Tanımlayıcı (ISNI) olarak da bilinen ISO Standardı (ISO 27729) ile uyumlu 16 haneli bir numaralı bir URI‘dir. "http://orcid.org " adresinden bireysel ORCID için ÜCRETSIZ kayıt oluşturabilirsiniz.

 


Okunma Sayısı: 207