TMMOB Odalar 03 Haziran 2020, Çarşamba
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 16.03.2016
Güncellenme Zamanı: 17.03.2016 10:16:31

Odamızın 24. Dönem Genel Kurulu`nda alınan karar gereğince, mesleğimizin geleceğine ilişkin projeksiyonlar üretmek amacıyla başlatılan Dünya ve Ülke koşullarında "Jeolojide Öngörü" çalışması sonucunda hazırlanan Oda Raporumuz yayınlandı.

Yaklaşık bir yıl hazırlık çalışmalarının sürdürüldüğü Jeolojide Öngörü çalışması, ilk olarak sekretaryanın oluşturulması ile başlatılmış, 2004 yılında TÜBA tarafından gerçekleştirilen, "Temel Bilimler Öngörü Çalışması" çalışmasında izlenen metodolojinin (DELPHİ Tekniği)  geniş katılımlı (anket destekli) olarak gerçekleştirilmesi ve bu tekniğin uygulanması amacıyla dışarıdan hizmet alınmasına karar verilmesinden sonra oluşturulan yönlendirme komitesi ile çalışmalara devam edilmiştir.

Tüm üye ve üye olmayan meslektaşlarımızın jeolojide öngörü çalışmasına ilişkin görüşlerini almak üzere yapılan geniş katılımlı anket çalışmasından sonra, Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, jeoloji mühendisliğinin farklı sektörel bileşim ve uzmanlık alanlarında çalışmalar yürüten üniversitelerden akademisyenler, kamu kurumları, yerel yönetimlerde, işveren, serbest çalışan, emekli ve öğrenci üyelerimizin katılımı ile üç gün süren toplantılar yapılmıştır.  Altı ayrı çalışma grubunun yoğun çalışmaları sonucunda, mesleğimizin ve meslek alanlarımızın önümüzdeki 5, 10 ve 20 yıllık gelişimine ilişkin öngörülerde bulunularak, mesleğimizin geleceğine ilişkin yol haritaları oluşturulmuştur.

Jeoloji mühendisliği meslek disiplinin hizmet kalitesinin arttırılması, yakın, orta ve uzun vadede mesleki gelişim sürecinin yöneltilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz Jeolojide Öngörü çalışmamızın sonuçları üzerinden hazırlamış olduğumuz ve ilgili tüm kamu kurumları ve üniversite bölümlerimiz ile paylaşılacak olan raporumuzun geleceğe yönelik önemli açılımlar sunacağına inanıyoruz. Sözkonusu çalışmaya katılarak destek veren Yönlendirme Komitesi üyeleri başta olmak üzere, tüm kişi ve kurumlar ile raporun hazırlanmasında emeği geçen çalışma komisyonu sekreteri Bahattin Murat DEMİR ile Sintek Danışmalık firmasından Prof. Dr. Metin GER ile Doç Dr. Sema ONURLU`ya teşekkür ederiz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Jeolojide Öngörü Çalışması Raporu için lütfen tıklayınız.

 

Dosyalar

(25418 KB) (17.03.2016 09:45:58)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 289

Bize Ulaşın

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
Hatay Sokak NO:21 KOCATEPE / ANKARA
T: (+90) 312 432 30 85
F:(+90) 312 434 23 88

Key Yazılım Çözümleri A.Ş. © 2005-2020 HER HAKKI SAKLIDIR