TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
MTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NDE ÜYE TOPLANTISI YAPILDI
Oda Yönetim Kurulu üyelerimiz 8 Mayıs Perşembe günü MTA Genel Müdürlüğü‘nde işyeri toplantısı düzenledi.

Oda Yönetim Kurulu üyelerimiz  8 Mayıs Perşembe günü MTA Genel Müdürlüğü‘nde işyeri toplantısı düzenledi.  MTA Genel Müdürlüğü‘nde saat 16.00‘da başlayan ‘Genel Üye Toplantısı‘ İhsan Ruhi Berent Salonu‘nda yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Yönetim Kurulu II. Başkanı Faruk İlgün, Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Murat Ateşoğulları, Yönetim Kurulu Mesleki Uygulamalar Üyesi Ümit Uzunhasanoğlu ve Yönetim Kurulu Sosyal İlişkiler Üyesi Rengin Konuk ile MTA‘da çalışan üyelerimizin katıldığı toplantı, Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan‘ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına hükümetin TMMOB‘ye ve Odalara yönelik baskı, sindirme ve işlevsizleştirme politikalarına dikkat çekerek başlayan Alan, bu saldırılara karşı birlikte ve dayanışma ile karşı konulabileceğini söyledi. Bu nedenle Yönetim Kurulu olarak üye-Oda ilişkilerini canlandırmak, güçlendirmek ve yeni üyeler kazanma çabalarını çalışmalarının önemli bir yönü olarak belirlediklerini kaydeden Alan, "Yönetim Kurulu olarak büütün işyerlerinde Oda-üye ilişkilerini, örgütlenmemizi  güçlendirmek için işyeri temsilcilikleri oluşturulması için özel bir çaba harcayacağız. Kurduğumuz çalışma komisyonları ile mesleğimize ve meslek alanımıza ilişkin çalışamalarımız üyelerimizle birlikte yürüteceğiz, toplumsal sorunlara ilişkin sorumluluklarımızı TMMOB ve diğer demokratik kuruluşlarla dayanışma içinde yerine getireceğiz" dedi.
MTA‘da 600‘ün üzerinde jeoloji mühendisi çalıştığını hatırlatan Alan, "Ülkemiz açısından maden ve enerji kaynaklarını arama, veri altyapoısı oluşturma konusunda önemli bir kurum olan MTA‘da çalışan meslektaşlarımızla meslekiçi eğitimden, çalışma sorunlarına, arazide çalışma ve kamp koşullarının düzeltilmesine kadar pek çok konuda birlikte çalışmalar yürüteceğiz" dedi.
Toplantının bir amacının da  25. Dönem Çalışma Programı için üyelerin eleştiri ve önerilerini almak olduğunu belirten Alan sözü MTA‘da çalışan üyelerimize bıraktı.
Alan‘ın ardından söz alan üyeler ana başlık olarak şu konularda önerilerde bulundular:

  • Öğrencilere staj imkanı yaratılarak Oda-Üye ilişkisi öğrencilik sırasında başlatılmalı
  • Odaya üyelik için özendirici tedbirler düşünülmeli,
  • Jeoloji mühendisliği eğitiminin niteliğin geliştirilmesi için çalışma yürütülmeli,
  • Jeoloji mühendisliğinin istihdam alanın genişletilmesi için çalışmalar yürütülmeli,
  • Kamuda çalışan jeoloji mühendislerine yönelik çalışmalar artırılmalı,
  • Bilimsel etkinlikler kamu kuruluşları ile ortak yapılmalı
  • Yeni üye kaydına dönük çalışmalara öncelik verilmeli,


Üyelerimizin konuşmalarının ardından tekrar sözalan Alan, geçmiş dönemde yapılan çalışmaları da özetleyerek Oda çalışmalarının belirlenen çerçevede yürütüleceğini kaydetti.
Toplantı Altın Çekiç Jeoloji Bilim Ödülü ve Jeoloji Araştırma/Makale Ödülleri Maden Yatakları-Jeokimya Anabilim Dalı`nda ödül Alan Selami Toprak‘a plaket verilmesinin ardından sona erdi. 

Okunma Sayısı: 3088
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası