TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
TIBBİ JEOLOJİ SEMPOZYUMU MTA KÜLTÜR SİTESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 1.TIBBİ JEOLOJİ SEMPOZYUMU 1-3 Aralık 2005 tarihinde, Ankara’da MTA Genel Müdürlüğü Kültür Sitesinde gerçekleştirildi.

1 Aralık Saat: 9.30’da başlayan açılış konuşmalarında ilk önce Sempozyum Başkanı M. Cemal GÖNCÜOĞLU, sonra Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmet CENGİZ, ardından ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi GÜLER konuşma yaptılar.

Oda başkanımız İsmet CENGİZ jeoloji mühendislerinin ekonomik ve demokratik taleplerini dile getirdiği konuşmasında madencilik, enerji, Yer altı suları, jeotermal, çevre ve deprem konularına ilişkin odamızın görüşlerini dile getirdi.

Enerji Bakanı Güler ise Jeoloji mühendislerine verilen önemden söz ederek, MTA ve TPAO’nun yaptığı çalışmalardan söz etti ve her iki kuruluşa da başarılı çalışmalarından ötürü teşekkür etti. Jeoloji mühendislerinin sorunlarını bildiğini ve bu konuda yapılan girişimleri de dile getiren bakan Güler, bakanlık faaliyetlerini insana rağmen değil, insan unsuru ile yürüttüklerini bildirerek, ilki yapılan böyle önemli bir sempozyumdan çıkacak bilimsel sonuçlara değer verdiklerini ve sonuçları birlikte hayata geçirmeye hazır olduklarını bildirdi.

1 ve 2 Aralık 2005 tarihlerinde bilimsel tartışmaların yapıldığı sempozyumda 8 konferans, 13 sözlü bildiri ile 6 poster sunumu yer aldı.

Konferans ve sözlü sunumlarda; Türkiye’de Jeolojik Unsurlar ve Halk Sağlığı, Asbest ve Eriyonit Sorunu ve sağlığa etkileri, Ağır Metallerin Dağılımı, Batı Anadolu’da Arsenik ile Bor Mineralleri İlişkisi, Türkiye’de Doğal ve Endüstriyel Floroz, Türkiye’de selenyum, bakır, flor düzeyleri ve sağlığa etkileri, Nevşehir Yöresi Eriyonit minerali ve kanser ilişkisi, İyot, çinko, selenyum, bakır, mangan ve çevre ve insan sağlığına etkileri, Metan gazı, Karbondioksit ve sağlığa etkileri, radyoaktivite konuları işlenmiştir.

1 Aralık 2005 öğleden sonra ‘Eriyonit Minerali ve Kanser (Sarıhıdır-Karain-Tuzköy Örneği)’ paneli yapılmış olup, Sarıhıdır Muhtarı İbrahim DURAN, Karain Muhtarı Mustafa TURAL, Ürgüp Belediye Başkanı Bekir ÖDEMİŞ, Tuzköy Belediye Başkanı Ümit BALAK, Kanserle Savaş Daire Başkanı Murat TUNCER, Toraks derneğinden Y. İzzettin BARIŞ ile JMO BTK üyesi Eşref ATABEY panelist olarak konuşmuşlardır.

Sempozyumda ‘JEOLOJİK UNSURLAR VE HALK SAĞLIĞI’ adı altında sergi yer almış, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, TPAO, BOTAŞ ile MTA Genel Müdürlüğü stand açmışlardır.

Sempozyum çok büyük ilgi görmüş, yaklaşık 1000 kişi izlemiştir.

3 Aralık 2005 tarihinde Nevşehir yöresindeki Sarıhıdır-Tuzköy ile Karain’e bir teknik gezi düzenlenmiş olup, gezi lideri Eşref ATABEY tarafından bu yerleşim yerlerinin üzerinde kurulduğu kanser nedeni eriyonitli volkanik tüf kayaları ve sağlık sorunları ile çevre jeolojisi hakkında geziye katılanlara ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Okunma Sayısı: 2790
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası