TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
HEYELAN EL KİTABI - HEYELANLARI ANLAMA KILAVUZU" YAYIMLANDI
Heyelan Çalışma Grubu Başkanımız Prof. Dr. Tolga Çan tarafından çevrilen "Heyelan El Kitabı - Heyelanları Anlama Kılavuzu" yayımlandı. Ücretsiz e-kitap olarak yayımlanan Heyelan El Kitabına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Heyelan Çalışma Grubu Başkanımız Prof. Dr. Tolga Çan tarafından çevrilen "Heyelan El Kitabı - Heyelanları Anlama Kılavuzu" yayımlandı. Ücretsiz e-kitap olarak yayımlanan Heyelan El Kitabına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kitabı çeviren Prof. Dr. Tolga Çan önsözde şunları söylüyor: TMMOB, Jeoloji Mühendisleri Odasının, meslektaşlarına ve yerbilimlerinin tüm disiplinlerine kamu yararının, doğal ortamın ve çevrenin korumasını esas alarak göstermiş olduğu çabaların küçük bir ürünü olan bu çeviri, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasının, Heyelan Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında gerçekleşmiştir. Telif hakkı olmayan kitap, başka dillere de çevrilmiş olup, bu kapsamda kitabın yazarları ve bağlı oldukları kurumlara göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ederim. Kitabın Türkçe çevirisinin, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası yayınları arasında ücretsiz olarak sunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtirim. Toprak, moloz ve kaya kütlesinin yamaç aşağıya hareketi olarak tanımlanan heyelanlar dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta mekansal planlama ve mühendislik hizmetlerindeki eksiklikler ile son yıllarda giderek artan küresel iklim değişikliği etkileri sonucu önemli sosyal ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Hareket eden malzemenin cinsi, hareket eden kütlenin alansal büyüklüğü ve derinliği, hareketin tipi ve hızı ile heyelana neden olan hazırlayıcı ve tetikleyici faktörlerin çeşitliliği, çalışma alanının büyüklüğü, ölçeği, çalışmanın amacı gibi değişkenler göz önünde bulundurulduğunda, heyelanlar ile ilgili yapılan çalışmalarda farklı yaklaşımların kullanılması zorunlu hale gelmektedir. Türkçe çevirisini yaptığım, "Heyelan El Kitabı - Heyelanları Anlama Kılavuzu"nun, heyelanların karmaşık doğasını anlamak ve olası heyelan tehlikelerinin etkilerini azaltmak isteyen herkes için yararlı başvuru kaynağı olmasını dilerim.”

Heyelan El Kitabını okumak için lütfen tıklayınız

 

Okunma Sayısı: 3096
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası