TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ALTIN ÇEKİÇ JEOLOJİ BİLİM, ARAŞTIRMA/MAKALE VE HİZMET ÖDÜLLERİNİ KAZANANLAR BELLİ OLDU
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Altın Çekiç Jeoloji Bilim, Jeoloji Araştırma/Makale ve Hizmet Ödülleri 15 -19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 76. Türkiye Jeoloji Kurultayı’nın açılış töreninde verilecektir.

Her yıl jeoloji biliminin gelişmesine, mesleğin bilimsel ve pratik etkinliğine katkı veren bilim, araştırma/makale sahibi Oda üyelerinin belirlenmesi ile mesleki, sosyal, sanatsal ve örgütsel çalışmaları ile toplumsal sorunların çözümüne destek verelerin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Altın Çekiç Jeoloji Bilim, Jeoloji Araştırma/Makale ve Hizmet Ödülleri 15 -19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 76. Türkiye Jeoloji Kurultayı’nın açılış töreninde verilecektir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Altın Çekiç Jeoloji Bilim, Araştırma/Makale ve Hizmet Ödülleri Yönetmeliği kapsamında, başvuran/önerilen aday ve makaleler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ödüle değer bulunan kişi ve makalelere her yıl Türkiye Jeoloji Kurultayı`nda verilmektedir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Jeoloji Bilim Ödülü ile Genel Jeoloji, Mineraloji-Petrografi, Maden Yatakları-Jeokimya ve Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim dallarını içeren Jeoloji Araştırma/Makale Ödülleri için yapılan başvurular, ilgili yönetmeliğe uygun olarak belirlenen seçici kurul tarafından değerlendirilmiştir.

Değerlendirmeler, ilgili yönetmelikte açık bir şekilde ifade edilen ölçütlere göre yapılmış; aday makalelerin, jeoloji bilimine ve mühendisliğine yeni bir katkısının bulunması; jeoloji bilimi ve mühendisliği alanında bilimsel ve teknik yöntemlerle yapılmış özgün sonuçları olan veya mevcutlara katkı sağlaması ve/veya jeoloji biliminin ve mühendisliğinin herhangi bir konusunda daha önce yapılmış çalışmaları eleştirel bir yaklaşımla derlemesi ve yeni araştırmalar için ufuk açıcı olması gibi nitelikleri açısından derinlemesine ve verilen emekler dikkate alınarak titiz bir şekilde irdelenmiştir.

Bu kapsamda;

  • TMMOB Jeoloji Bilim Ödülüne aday gösterilmediğinden, Altın Çekiç Bilim Ödülü verilmemiştir.
  • Araştırma/makale ödülü dalında Odamıza başvuranlar arasından yapılan değerlendirmeler sonucunda,

1. Genel Jeoloji Anabilim Dalı`nda;

“Arslan-Kaya, T.N., Sarı, E., Çağatay, M.N., Kurt, M.A., Kösesakal, T., Kılıç, Ö., and Acar,D., 2023. The effects of the 1999 Gölcük earthquake (Mw 7.4) on trace element contamination of core sediments from İzmit Gulf, Turkey. Natural Hazards, 116, 1189-1208. https://doi.org/10.1007/s11069-022-05717-w” başlıklı makale,

2. Maden Yatakları-Jeokimya Anabilim Dalı`nda

Oğuz-Saka, S., Aydın, F., Karslı, O., Dokuz,A., Aiglsperger, T., Miggins, D.P., Şen, C., Kandemir, R., Sarı, B., and Koppers, A.A.P., 2023. Two-stage bimodal volcanism in a Late Cretaceous arc/back-arc setting, NE Turkey:Constraints from volcano-stratigraphy, zircon U–Pb and 40Ar/39Ar geochronology and whole-rock elemental and Sr-Nd-Pb isotope geochemistry. Lithos, 440-441, 107018,https://doi.org/10.1016/j.lithos.2023.107018” başlıklı makale,

3. Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı’nda,

Avcı, E., Tuğrul, A., and Yörükoğlu, A., 2022. Determination of the expansion potential and processes of the sandstone (greywacke)-shale wastes. Bulletin of Engineering Geology and the Environment, 81, 288, https://doi.org/10.1007/s10064-022- 02787-9” makale,

ile ödüle deger görülmüşlerdir.

  • Hizmet Ödülü Dalı’nda

Efe ALPAY, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrasında Hatay-Samandağ’da arama-kurtarma çalışması esnasında alınan bir ses kaydı frekans verisini, sosyal sorumluluk kapsamında sanatsal tasarıma dönüştürerek (NFT), yardım kampanyasına destek veren Efe ALPAY’ın “Yaşama Çağrı (Call For Life (https://youtu.be/I-hfMVl6sV4))” adlı eserine verilmiştir. Eser “yenilikçi düşünce ve teknolojik kabiliyetlerden yararlanılarak anıların somutlaştırılması ve kolektif hafızanın yaratılması suretiyle insanlığa yaptığı çağrıyla ülke gençliğine örnek olması” nedeniyle” TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Hizmet Ödülüne layık görülmüştür.

Değerli meslektaşlarımızı kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 3097
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası