TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ULUSAL VE ULUSLARARASI GÖRÜNÜRLÜKLER İÇİN TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ 100 JEOLOJİK MİRASI VE ANAHTAR JEOLOJİK ALANLARININ SEÇİMİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Ulusal ve Uluslararası Görünürlükler için Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Seçimi Çalıştayı 14 Mart 2024 tarihinde saat 09:30 – 16:30 arasında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Kültür Merkezi Sadrettin Alpan Salonu’nda gerçekleştirildi.

2021 yılında UNESCO tarafından alınan karar çerçevesinde dünyanın sahip olduğu jeoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla başlatılan ve ilki Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliğin (IUGS) öncülüğünde 2022 yılında açıklanan “Dünyanın En İyi 100 Jeolojik Miras Alanı “ seçiminden sonra bu yılda ikinci yüz en iyi jeolojik miras alanı ile anahtar jeolojik alanın belirlenmesi amacıyla Ağustos-2024 tarihinde Güney Kore’de gerçekleştirilecek olan Dünya Jeoloji Kongresinde belirlenecek 2`nci yüz en iyi dünya jeolojik miras alanı ile anahtar jeolojik alanların belirlenmesi amacıyla UNESCO Türk Milli Komisyonu, MTA Genel Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRCO) ile Odamız tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Çalıştay’a; Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Buket Yararbaş Ecemiş, Bilimsel Teknik Kurul Başkanı Prof. Dr Osman Parlak ile Kültürel Jeoloji ve Jeolojik Miras Çalışma Gurubu üyeleri ile katılım gösterdi. 160 aşkın kişin katılım gösterdiği çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından JEMİRKO adına Dr. Necip Mülazımoğlu, Dr. Fuat Şaroğlu, Jeoloji Mühendisleri Odası adına Hüseyin Alan, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü adına Dr. Beyhan Oktar,  MTA Genel Müdürlüğü adına Haşim Ağrılı`nın açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Jeoloji Bilimleri Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdin Bozkurt ve ardından UNESCO Türk Milli Komisyonu Doğa Bilimleri Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı konuya ilişkin birer sunum yaptılar.

Çalıştay’da yapılan sunumların ardından, Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Seçimi konusunda görüşmeler ve oydaşmalar yapıldı. Yapılan oydaşmalar sonuçları gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Okunma Sayısı: 530
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası