TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
KADIN KOMİSYONUMUZ 8 MART KADINLARIN MÜCADELESİ: DÜNDEN BUGÜNE HAKLARIMIZ KONULU SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ
Kadın Komisyonumuz tarafından 8 Mart Cuma günü "Kadınların Mücadelesi: Dünden Bugüne Haklarımız" başlıklı bir söyleşi düzenlendi

Kadın Komisyonumuz tarafından 8 Mart Cuma günü "Kadınların Mücadelesi: Dünden Bugüne Haklarımız" başlıklı bir söyleşi düzenledi. Genel Merkez Konferans Salonu’nda saat 16.00`da yapılan söyleşiye Kadın Dayanışma Vakfı`ndan Av. Nergiz GÖRNAZ konuk olarak katıldı. 

Söyleşi Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Buket YARARBAŞ ECEMİŞ’in açılış konuşması ile başladı. Sayın ECEMİŞ kadınların mücadelelerle kazandığı haklara saldırıların devam ettiğini ve kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını dile getirdi. Bu bağlamda; ataerkil sistemin güç ve iktidar ilişkilerinin, İktidarın gerici söylemlerinin ve yaptırımlarının toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, ayrımcılığı ve kadına yönelik şiddetin önünü açtığına vurgu yaptı.

Sayın Av. Nergiz GÖRNAZ yaptığı sunumda; iktidarın kadın hakları ile imtihanı, 2002 yılından itibaren Medeni Kanun ve TCK Değişiklikleri, Medeni Kanun’da kadınların lehine düzenlemeler, Türk Ceza Kanunu’nda kadınların lehine düzenlemeler, kürtaj tartışmaları, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa, İstanbul Sözleşmesine ilişkin konular ile bu değişikliklerin uygulama aşamasında ne derecede gerçekleştirilebildiği konuları ele alındı. Soru ve cevaplar şeklinde devam eden söyleşi sonunda 8 Mart Kadın Yürüyüşü ’ne katılım sağlandı.

Okunma Sayısı: 293
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası