TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
MALATYA`DA 6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN YILDÖNÜMÜNDE "ANMA KONFERANSI" DÜZENLENDİ
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Malatya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından desteklenen 6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümünde anma konferansı düzenlendi. Konferansa Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Okan Tüysüz, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Kamu Kurum ve Kuluşları, Meslek örgütleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerinin büyük yıkıma neden olduğu Malatya`da TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Malatya İl Temsilciliği tarafından Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) konferans Salonu’nda anma konferansı düzenlendi. ‘6 Şubat Depremleri Anma’ programının açılışı, depremde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ve istiklal marşının ardından, Odamızın destek verdiği ve BBC tarafından depremin hemen ardından çekilen deprem belgeselinin gösterimi ardından Malalya İl temesilcimiz Erkan  Özgür’ün açılış konuşması ile başladı. Açılış programı kapsamında MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Hatay’dan sonra en fazla zarar gören ilin Malatya olduğunu söyledi. 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde Malatya’ da bin 237 vatandaşın yaşamını yitiridiğini söyleyen Sadıkoğlu, “36.000 binamız yerle bir oldu çok sayıda insanımız, bir anda nerede kalabileceğinin hesabını yaptığını gördük. 27 bin iş yerimiz tamamen yerle bir oldu, kullanılmaz hale geldi. Yani depremler Malatya’da hemen hemen her 4 binadan birinin yıkılmasıyla sonuçlandı. Bir yıl geçmesine rağmen yıkımlar tamamlanmış değil ve teslim edilen konut ve iş yeri henüz yok ama devletin büyüklüğüne inanıyoruz. Umut ediyoruz hızlı bir şekilde Malatya’mız önemsenir ve bu anlamda insanlarımız yeniden Malatya’ya döner, 120.000 vatandaşımızın 74 konteyner kentte kalmaya devam ettiğini biliyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen "6 Şubat Depremleri Anma Konferansı"nda yaptığı konuşmada, kent halkının acılarını paylaşmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti. Depremde hayatını kaybedenlere Allah`tan rahmet dileyen Alan, 6 Şubat 2023`den bu yana farklı büyüklüklerde 57 bini aşkın depremin meydana geldiğini dile getirdi. Alan, Afet ve Acil Durum Bakanlığı’nın neden kurulmadığı üzerinde durarak gerekli uyarıların dikkate alınmadığına dikkat çekti. Alan, merkezi ve yerel idarelerin bu uyarıları dikkate almadığını, umursamadığını, bu yüzden doğal bir jeolojik olan depremin büyük bir afete dönüştüğünü söyledi. Alan, “Yaklaşık 5 yıl önce Malatya’da düzenlenen “Depremsellik ve Güvenli Kent Çalıştayında” Malatya’nın depreme hazır hale getirmesi için yapılması gereken çalışmaları belediye başkanlarının da katıldığı bir toplantıda bizzat şahıs olarak katılarak sunum yapmış ve anlatmaya çalışmıştım. Yaklaşmakta olan Kahramanmaraş depremleri ile ilgili önlemlerin acilen alınması istedik, hatta yine bu çalışmalar kapsamında Odamız tarafından dünyadaki benzer düzenlemeler de dikkate alınarak bir “fay yasası “ tasarı teklifini hazırlayıp TBMM’sine gönderdik. Ancak söz konusu tasarı teklifleri komisyonda iktidar sahipleri tarafından reddedilmiştir,   kanun tekllifinin reddedilmesinden sadece 7-8 ay sonra 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde 400 kilometreye yakın fay kırıldı” dedi

Deprem Danışma Kurulu Başkanımız Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz ise “1948’den buyana 32 imar affı çıkarıldı. Hiçbir kuralı geçerli kılamazsınız. Sonuçta ortaya bir felaket çıkar. Deprem doğal bir olay, durdurmak, geciktirmek mümkün değil o zaman hazırlık yapacağız. Ülkemizin politikası, deprem öncesi ve sonrasını ters algılayan bir politikadır. Deprem riskini azaltabilir miyiz? Daha az nasıl hasar alabiliriz? Bunun üzerine odaklanmak gerektiğini belirtti. Depremde ne yapacağımız belli, yol haritamız var ama  toplumsal hassasiyet hassasiyet ve siyasi kararlılık görmedik. Hazırlık için gerekli koşullar yıllar içeresinde oluşturulmamıştır” dedi.  Doğu Anadolu Fayı`nın tarih boyunca büyük depremler ürettiğini, 6 Şubat depremlerinin meydana geldiği faylar üzerinde en az 300 yıl daha büyük bir deprem olmayacağını dile getirdi. Tüysüz, "Bu faylarda herhangi bir şekilde artçı depremler olabilir. 5`lik depremler olabilir, 4`lük depremler olabilir, belki biraz daha üzerine çıkabilir. Ama 7 ve 7`nin üzerinde bir deprem  kırılan faylar üzerinde yakın bir gelecekte artık mümkün değildir. Malatya, büyük deprem tehlikesini  büyük oranda atlatmıştır ama deprem tehlikesi geçmemiştir. Yakın zamanda dikkat çekilen yerlerden bir tanesi 6 Şubat depreminin ucunda Çelikhan ile Pütürge arasında olan bir kesimdir. Burası da 5-6 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeli vardır ki geçenlerde 5,2`lik depremin burada olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla burayı da artık tehlike dışı bırakmak mümkün olabilir." diye konuştu.

Bilimler Akademisi ve Deprem Danışma Kurulu Üyemiz, İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür ise Türkiye`nin depremden olabildiğince etkilendiğini ancak deprem araştırmalarına kaynak ayırma noktasında yeterli olmadığını ifade etti. Görür, "Bir belediye başkanının kendi bölgesini, kentini tehdit eden deprem faylarını bulmak, buldurmak, o bilgiyi bilinir hale getirmek en önemli görevidir. Deprem kentini yöneten bir belediye başkanının bu bilgi ve beceride olmasını istiyoruz." dedi. Görür, “Malatya-Ovacık, birde Yedisu Fay var. Malatya’yı etkileyecek faylar. Malatya Fayını doğru düzgün bilmiyorduk hala da bilmiyoruz” dedi. Daha önce Malatya’da katıldığı konferanslarda depremin geldiğini söylediğini hatırlatan Görür, “Malatya’ya deprem gelmekte olduğunu konferanslarda söyledim, bir kulaktan girdi bir kulaktan çıktı aynı Elazığ gibi. Depremin şiddeti deprem odağına yakınlığı ve zeminine göre değişir. Malatya’da deprem şiddeti de dahil deprem olmadan çalışma yapabilirsiniz. Mikro bölgeleme  çalışması yaparak kenti tehdit eden tehlikelerin ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Görür,  bir kentin afet dirençli hale grtitirilmesi için yapılması gereken çalışmaları tek tek anlatarak, yerel idarelerin ve özellikle belediye başkanlarının yapması gereken çalışmaları anlattı.

Konferans, vatandaşlardan gelen  soruların hocalarımızın tarafından cevaplanmasının ardından tamamlandı.

Okunma Sayısı: 366
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası