TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
TMMOB SANAYİ KONGRESİNE GİDERKEN/KAMUCULUK YENİDEN ETKİNLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), Cumhuriyetin ilanının 100. Yıldönümü dolayısıyla Kamuculuk Yeniden temalı etkinliği düzenliyor.

Cumhuriyetin 100. Yıldönümü Dolayısıyla Düzenlenen

TMMOB Sanayi Kongresine Giderken/Kamuculuk Yeniden Etkinliğinde

 Ekonomi ve Toplum Yaşamının Bütününde Kamuculuğun Önemi Vurgulanacak

Makina Mühendisleri Odası (MMO), Cumhuriyetin ilanının 100. Yıldönümü dolayısıyla Kamuculuk Yeniden temalı etkinliği düzenliyor.

İlki 1962 yılında yapılan,1987 yılından bu yana TMMOB adına MMO tarafından düzenlenen Sanayi Kongrelerinin bazılarının öncesinde Sanayi Kongresine Giderken ön etkinlikleri de organize ediyoruz. Bu kapsamdaki Kamuculuk Yeniden etkinliği, 15-16 Aralık tarihlerinde yapılacak olan TMMOB Sanayi Kongresi 2023 öncesindeki etkinliklerden ikincisi olacak.  İlk etkinlik 15 Nisan 2023 tarihinde AKP İktidarının 20 Yılı temasıyla düzenlenmişti.

28 Ekim Cumartesi günü Ankara’da yapılacak olan Kamuculuk Yeniden etkinliği, MMO ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanlarının açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Kamucu Politikalar ve Yeni Gelişmeler başlıklı ilk oturumda, Dr. Serdar Şahinkaya, 1923 Cumhuriyeti İktisadiyatının Kamucu Taşıyıcı Kolonları (1923-1933); Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Dünyada Kalkınma Planlarında ve Ekonomi Politikalarında Kamucu Rüzgarlar; Doç. Dr. Ozan Zengin, Nasıl Bir Kamucu Devlet? konularını ele alacaklar.

Öğle arasından sonraki Eğitim, Sağlık, Sosyal Güvenlik Politikaları ve Kamuculuk temalı ilk oturumda, Eğitim Sen eski Genel Başkanı Feray Tekin Aydoğan, Cumhuriyetle Kurulan Yaygın Laik Eğitim ve Bugünün Eğitim Sistemindeki Bozulan Kurumsal Yapı/Kamucu Toplumcu Laik Eğitim Programı; Dr. Osman Öztürk, Cumhuriyetin Sağlık Politikaları ve Uygulamaları; Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, Kamucu Sosyal Koruma Politikaları ve Uygulamaları üzerine konuşacaklar.

Kamucu Maliye, Tarım, Sanayi, Enerji, Ulaşım, Altyapı Politikaları temalı son oturumda, Prof. Dr. Aziz Konukman, Kamucu/Toplumcu Maliye Politikaları ve Uygulamaları; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Kamucu Tarım Politikaları: Neden Nasıl?; MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, Toplum Yararını Gözeten Demokratik ve Katılımcı Kalkınma İçin Kamucu Sanayi, Enerji, Ulaşım, Altyapı Politikaları ve Uygulamaları konuları üzerine konuşacaklar.

Cumhuriyet değerlerine saldırıların arttığı, kamu yararının ve kamu işletmelerinin tasfiye edildiği koşullarda, ülkemizin planlı kalkınması, halkımızın refahı ve yeni yüzyıl için Kamuculuk Yeniden ısrarımızla Cumhuriyetimizin ilanının 100. Yıldönümünü kutlayacağımız etkinlik, kamuoyuna açık olarak (MMO Eğitim ve Kültür Merkezi, Selanik Cad. No: 76 Kızılay-Ankara adresinde) yapılacaktır. Tüm meslektaşlarımız ve halkımız davetlidir.

Kongrenin saatli tam programı için tıklayınız.

Okunma Sayısı: 220
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası