TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
BASINA VE KAMUOYUNA: PROF. DR. NACİ GÖRÜR’E YÖNELİK LİNCİ KINIYORUZ
Prof. Dr. Naci Görür hocamızın 75. Türkiye Jeoloji Kurultayı açılış konferansında sarf ettiği öne sürülen sözler üzerinden bazı basın ve yayın kuruluşları tarafından hedef alınmasını sorumlu yayıncılık anlayışı ile bağdaştırmadığımız gibi, bazı kişilerin bunu politik bir argüman ve söylem haline dönüştürme gayretlerini de kınıyoruz.

Bugün birçok gazete ve televizyon programında Prof. Dr. Naci Görür hocamızın, 10 Nisan 2023 Pazartesi günü 75. Türkiye Jeoloji Kurultayı’nın açılış konferansında gerçekleştirdiği iddia edilen bazı ifadelere karşı, sayın Cumhurbaşkanının kastettiği kişinin Prof.Dr.Naci Görür olduğu belirtilmektedir.

1947 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak gerçekleştirdiğimiz Türkiye Jeoloji Kurultayı, yerbilimleri alanında ülkemizin en eski ve prestijli toplantılarından biri olup, yurt içi ve yurtdışından çok sayıda kişi bu toplantıya katılarak yaptıkları bilimsel ve teknik çalışmaları sunmaktadırlar.

Bu yıl 10-14 Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Türkiye Jeoloji Kurultayın ana teması Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 yılı, kurultayımızın da 75 inci yılı olması nedeniyle “ Jeolojik Kaynakların Toplumsal Kalkınmadaki Rolü” olarak belirlenmiştir. Ancak 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremleri sonrasında,  kurultayda bu konunun da değerlendirilmesi kararlaştırılmış ve deprem sonrasında yerbilimciler tarafından arazide yapılan çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla da “deprem özel oturumu” da ilave edilmiştir.

Odamızın Deprem Danışma Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Naci Görür hocamız, yaptığı bilimsel ve teknik çalışmalar ile hem yurt içinde hem de yurt dışında iyi bilinen bir akademisyen ve bilim insanı olması sıfatıyla, 75. Türkiye Jeoloji Kurultayının açılış konferansının verilmesi için davet edilmiştir. Yapılan davete icabet eden Prof. Dr. Naci Görür, “Türkiye’nin Deprem Gerçeği ve Yapılması Gereken Çalışmalar” temalı bir konferans vermiştir. Söz konusu konferans, salonda bulunan 500’e yakın kişi tarafından izlenirken, Ankara dışında bulunan ve konferansa katılamayan meslektaşlarımızın da dinleyebilmeleri için Odamızın YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanmıştır.

Konuşmanın tamamına, açıklamanın ekindeki yer alan linkten ulaşılabilirsiniz. Odamızın, 1947 yılından bugüne kadar aralıksız olarak sürdüğü, bilimsel ve teknik araştırmaların sunularak değerlendirildiği Türkiye Jeoloji Kurultayı ile Prof. Dr. Naci Görür hocamızın açılış konferansında sarf ettiği öne sürülen sözler üzerinden bazı basın ve yayın kuruluşları tarafından hedef alınmasını sorumlu yayıncılık anlayışı ile bağdaştırmadığımız gibi, bazı kişilerin bunu politik bir argüman ve söylem haline dönüştürme gayretlerini de kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Prof. Dr. Naci Görür ’ün Türkiye’nin Deprem Gerçeği ve Yapılması Gereken Çalışmalar konusunda ki konferansına izlemek için.. lütfen tıklayınız.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 2145
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası