TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ADIYAMAN GÖLBAŞI TREN İSTASYONUNDA YIKIM!
Gaziantep Islahiye Fevzipaşa Tren İstasyonu ile Adıyaman Gölbaşı Tren İstasyonu arasında kalan demiryolunun bu bölümlerinin hızla taranarak deprem hasarlarının tespit edilmesi ve acilen onarılarak 13 milyonu aşkın depremzeye hizmet verir hale getirilmesi gerekmektedir.

6 Şubat 2023’te merkez üstü Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki ve merkez üstü Elbistan olan 7.6 büyüklüğündeki depremlerin, Adıyaman Gölbaşı Tren İstasyonu ve demiryolunda; hem fay zonu üzerinde yer alması hem de deprem sırasında meydana gelen sıvılaşma ve yer yer yanal yayılmadan kaynaklı olarak önemli hasar ve deformasyonlara neden olduğu gözlenmiştir.

Deprem Danışma Kurulu üyelerimizin yaptığı gözlem ve incelemeler sonucu demiryolunun bu kesiminin önemli bir bölümünün hasar ve deformasyonlar nedeniyle kullanılmaz hale geldiği ve acilen tadil edilmesi gerektiği tespit edilmiştir.

İncelemenin yapıldığı 14 Şubat 2023 tarihi itibariyle demiryolunun bu bölümünün kullanıma açılması konusunda herhangi bir çalışma başlatılmadığı görülmüştür.

Ülkemiz ana ulaşımında stratejik öneme sahip olan demiryollarının depremler başta olmak üzere olası afet ve acil durumlara hazır hale getirilmesi konusunda yetkili olan Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün bir an önce demiryolunun depremden zarar gören kesimlerinin onarımı için çalışma başlatması gerekmektedir. Bu kapsamda Gaziantep Islahiye Fevzipaşa Tren İstasyonu ile Adıyaman Gölbaşı Tren İstasyonu arasında kalan demiryolunun bu bölümlerinin hızla taranarak deprem hasarlarının tespit edilmesi ve acilen onarılarak 13 milyonu aşkın depremzeye hizmet verir hale getirilmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla…

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

FAYIN İZİNDEN: 6 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ-GAZİANTEP DEPREMLERİNİN SAHA ARAŞTIRMALARI VİDEOSU-5 İZLEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

 

Okunma Sayısı: 3154
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası