TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
YENİ YERLEŞİM ALANLARI FAY ZONLARI ÜZERİNDE YER ALMAMALIDIR
MTA Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, AFAD Başkanlığı ile T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliği yaparak ülke insanımızı deprem risklerinden koruyacak alanlar belirlemelidir. Bu konuda özellikle MTA Genel Müdürlüğü yeni yerleşim alanlarının seçiminde aktif rol almalıdır.

6 Şubat 2023’te merkez üstü Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki deprem, Gölbaşı, Pazarcık, Kahramanmaraş, Türkoğlu, Nurdağı, Islahiye, Hassa ve Kırıkhan gibi yerleşim alanlarında ağır can kayıpları, yaralanma ve yıkımlara neden oldu.

Fay üzerinde yer alan yerleşim alanlarından biri olan Şekeroba’da bu alanlardan birisi. Bu yerleşim alanları göstermektedir ki, fay zonlarının üstünü yerleşime açmak çok ağır sonuçlar doğurmaktadır. Depremlerin ardından yerleşim alanlarının yeniden yapılandırılması ele alınmaktadır. Bu yapılırken fay zonlarının üstü mutlaka boşaltılmalı, bu alanlarda yaşayan vatandaşlarımız güvenli alanlara nakledilmelidir. Bu amaçla MTA Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, AFAD Başkanlığı ile T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliği yaparak ülke insanımızı deprem risklerinden koruyacak alanlar belirlemelidir. Bu konuda özellikle MTA Genel Müdürlüğü yeni yerleşim alanlarının seçiminde aktif rol almalıdır. Bu konuda Odamız her türlü katkı ve desteği vermeye hazırdır.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

FAYIN İZİNDEN: 6 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ-GAZİANTEP DEPREMLERİNİN SAHA ARAŞTIRMALARI-3 VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Okunma Sayısı: 3148
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası