TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
KAHRAMANMARAŞ PAZARCIK’TA MEYDANA GELEN 7.7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMİN NEDEN OLDUĞU YIKIM VE AĞIR CAN KAYIPLARI NEDENİYLE GEÇMİŞ OLSUN!
Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Urfa, Diyarbakır’da yaşanan depremde yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralanan vatandaşlarımız ile depremden etkilenen bütün bölge halkına geçmiş olsun diyoruz.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre bugün saat 04.17’de Kahramanmaraş - Pazarcık’ta, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş olup artçı depremlerin dağılımına göre oldukça geniş bir alanda etili olduğu anlaşılmaktadır. İlk belirlemelere göre Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Urfa, Diyarbakır’da çok sayıda yapının yıkılması sonucunda ağır can ve mal kaybının olduğu görülmektedir.

Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde uzun dönemdir bilim insanları ve ilgili kamu kurumları tarafından “sismik boşluk” olduğu belirtilen ve deprem üretmesi beklenen, Erkenek- Pazarcık Fay Segmentinin kırılması sonucunda 7.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Söz konusu deprem ve artçı depremler, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yer alan kentler başta olmak üzere geniş bir coğrafyada hissedilmiştir. Yaşanan deprem sonucunda, birçok yerleşim biriminde çok sayıda binanın yıkıldığı ve ağır hasar aldığı, çok sayıda vatandaşımızın enkaz altında kaldığı bildirilmektedir.

Öncelikle Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Urfa, Diyarbakır’da yaşanan depremde yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralanan vatandaşlarımız ile depremden etkilenen bütün bölge halkına geçmiş olsun diyoruz.

Ülkemizde çoğu büyükşehir niteliğinde olan 24 kentimizin, 110 ilçemizin, 500’ü aşkın mahalle veya köy yerleşim birimlerimizin 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üreten fay zonları üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu fayların sakınım bandı üzerinde 100.000’e yakın bina bulunduğu ve bir milyona yakın insanımızın da bu binalarda yaşadığı düşünüldüğünde, ülkemiz ve ülke insanımızın karşı karşıya kaldığı risklerin ne derece büyük olduğu, yaşadığımız bu depremle gözler önüne serilmekte ve daha bir önem kazanmaktadır.

Odamız 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş-Pazarcık’ta da meydana gelen depremle ilgili yerinde inceleme ve araştırma yapacak olup, yapılan tespitler kamuoyu ile paylaşacaktır.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 3291
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası