TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
DÜZCE’DE MEYDANA GELEN DEPREM TOPLUMU KORKU VE PANİĞE SEVK ETTİ
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın verilerine göre bugün yerel saatle 4.08’de, Düzce-Gölova’da 6.81 km derinlikte Mw: 5.9 büyüklüğünde sığ ve orta büyüklükte bir deprem meydana gelmiştir.

Şekil 1: Depremin merkez üssünü gösterir MTA Genel Müdürlüğü Görüntüleyicisi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın verilerine göre bugün yerel saatle 4.08’de, Düzce-Gölova’da 6.81 km derinlikte Mw: 5.9 büyüklüğünde sığ ve orta büyüklükte bir deprem meydana gelmiştir. Deprem Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun 1999 Marmara depremlerinde kırılmadığı ifade edilen Karadere segmentinin KD ucu üzerinde gelişmiş olup, Düzce başta olmak üzere, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Eskişehir, Yalova, İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere birçok kentimizde hissedilmiştir.

 

Şekil 2: Depremin meydana geldiği fay zonunu gösterir harita (MTA Diri Fay Haritası)

Düzce Valiliği ve ilgili bakanlıklar tarafından yapılan açıklamada; biri ağır olmak üzere 46 vatandaşımızın yaralandığı, bir vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, bazı binalarda da kısmi hasarların meydana geldiği kamuoyu ile paylaşılmıştır. Öncelikle yaşamını yitiren vatandaşımıza Allahtan rahmet, yaralanan vatandaşlarımız ile depremden etkilenen bütün bölge halkına geçmiş olsun diyoruz.

Ülkemizde çoğu büyükşehir niteliğinde olan 24 kentimizin, 110 ilçemizin, 500’ü aşkın mahalle veya köy yerleşim birimlerimizin 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üreten fay zonları üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu fayların sakınım bandı üzerinde 100.000’e yakın bina bulunduğu ve bir milyona yakın insanımızın da bu binalarda yaşadığı düşünüldüğünde, ülkemiz ve ülke insanımızın karşı karşıya kaldığı risklerin ne derece büyük olduğu daha bir önem kazanmaktadır.

Odamız 23.11.2022 tarihinde Düzce-Gölova’da meydana gelen deprem ve bunun bölgede meydana getirdiği etkileri yerinde inceleyecek olup, yaptığı tespitleri kamuoyu ile paylaşacaktır.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 3167
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası