TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
23. PALEONTOLOJİ STRATİGRAFİ ÇALIŞTAYI`NA ÇAĞRI
1999 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayları`nın” 23 üncüsü bu yıl 29-30 Eylül-1 Ekim -2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ev sahipliğinde Kahramanmaraş’ta gerçekleşecektir.

Değerli Meslektaşlar,

Son yıllarda antropojenik kökenli çevre tahribatı ve özellikle iklim değişimleri hem Dünya hem de bilimsel çevrelerin gündemini önemli ölçüde meşgul ediyor. Ormansızlaşma, biyolojik çeşitliliğin azalması, jeoçeşitliliğin tahribi,  hava, su ve toprak kirliliği, asit yağmurları ve çölleşme gibi problemler artık göz ardı edilemeyecek boyutlarda. Gerek bilimsel çevreler gerekse sivil toplum ya da kamu kurum ve kuruluşları bu tahribatların önemi ve yapılması mümkün koruma yöntemleriyle ilgili sayısız araştırma yürütmekte, toplumu bilgilendirici toplantı ve etkinlik yapmaktadır.

Yukarıdaki problemler göz önüne alındığında, Paleontoloji ve Stratigrafi bilimlerinin Yerküre’nin derin tarihindeki çevresel, iklimsel ve yaşamsal faktörlerin değişimleri, yorumlanması ve zaman-mekan çerçevesinde doğru konumlandırılması konusunda ürettiği bilgilerin ne denli kritik olduğu kolaylıkla anlaşılır. Dünyanın jeolojik geçmişi, yukarıda sıralanan olayların büyük bölümünü sayısız kez yaşamıştır. Canlılık sayısız kez tükenme noktasına gelmiş, ancak yaşam bir şekilde kendi kendisini onararak her seferinde devam etmenin bir yolunu bulmuştur. Jeolojik geçmişin sessiz tanıkları olan fosiller tüm bu olayların izlerini ve daha fazlasını kendilerinde saklarlar.   Bunlar doğru okunduğunda, Yerkürenin yakın geleceğinde neler yaşanabileceğini ve ne tür tedbirlerin alınması gerektiği öngörülebilir.

Bu nedenle, 23. Paleontoloji Stratigrafi Çalıştayı’nın ana temasını “Yerkürede değişim:Çevre, yaşam ve iklim” olarak belirledik. Amacımız, Yerküre’nin geçmişinde de benzer olaylar olduğunu hatırlatmak ve yakın geleceğe dair oluşturulan projeksiyonlarda Paleontoloji-Stratigrafi bilimlerinin kendi görüşlerini bilim çevreleriyle paylaşmaktır. Elbette, 23. Paleontoloji Stratigrafi Çalıştayı’nda aynı zamanda biyostratigrafi, paleocoğrafya, paleoekoloji, jeolojik miras, jeoçeşitliliğin korunması, evrimsel biyoloji ve evrimsel antropoloji gibi konulara da yer verilecektir.

23.Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı 29-30 Eylül-1 Ekim 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ev sahipliğinde Kahramanmaraş’ta gerçekleşecektir. Çalıştayın 29-30 Eylül 2022’deki bölümünde davetli konuşmalar, bildiriler, fotoğraf gösterileri gibi etkinlikler yer alacaktır. 1 Ekim 2022 tarihinde ise Şanlıurfa’da bulunan, Fırat Nehrinin üzerinde konumlanmış, hem doğal güzelliklerin hem de tarihi kalıntıların yer altığı Halfeti ve yerli/yabancı herkesin ilgisini çeken, Neolitik dönemin başlangıç tarihini günümüzden 12 bin yıl öncesine taşıyan Göbeklitepe ve muadili Karahantepe kalıntılarına sosyal bir gezi düzenlenecektir.

1999 yılından günümüze kadar aralıksız olarak her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 23 üncüsü düzenlenecek olan “Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı’natüm akademisyen, meslektaş, öğrenci ve bilim gönüllülerini görmeyi arzu ederiz.

 

Saygılarımızla,

PÇG Yürütme Kurulu a.

Prof. Dr. Güldemin DARBAŞ

 

KSÜ Müh. Mim. Fak. Jeoloji Müh. Böl.

46100, Kahramanmaraş

Telefon: 0 344 300 1674; 

e posta: guldemin@ksu.edu.tr

paleontolojistratigrafigrubu99@gmail.com

Okunma Sayısı: 6234
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası