TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
JEODERGİ`NİN 34. SAYISI YAYIMLANDI
Odamızın hem 28. Dönem Genel Kurul hazırlıkları hem de dünyanın en büyük yerbilimleri toplantılarından olan 74.Türkiye Jeoloji Kurultayının hazırlıkları nedeniyle Mart, Nisan ve Mayıs aylarının haberlerini içeren Jeodergi’nin 34. sayısı ile karşınızdayız.

https://www.jmo.org.tr/resimler/ekler/39a1bee190def56_ek.jpg

Değerli Meslektaşlarımız, 

Odamızın hem 28. Dönem Genel Kurul hazırlıkları hem de dünyanın en büyük yerbilimleri toplantılarından olan 74.Türkiye Jeoloji Kurultayının hazırlıkları nedeniyle Mart, Nisan ve Mayıs aylarının haberlerini içeren Jeodergi’nin 34. sayısı ile karşınızdayız.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınları Günü dolayısıyla Odamızın Kadın Komisyonu tarafından “Kadın Ve Doğa Sömürüsüne Bir Karşı Duruş: Ekofeminizm” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Prof. Dr. Güldemin Darbaş tarafından gerçekleştirilen sunumda; Bozulan ekolojik denge sonucunda meydana gelen afetlerin ve savaşların neden olduğu göçlerden büyük oranda kadın ve çocuk nüfusunun etkilendiğine değinildi, kapitalizmin kadına ve doğaya karşı sömürüsünün benzerliği ve ilişkisi örneklerle anlatıldı. Ayrıca eşitsizliğin, adaletsizliğin her gün artarak, hız kesmeksizin devam ettiği ülkemizde İstanbul Sözleşmesi’nin önemine vurgu yapılarak, Sözleşmeden hiçbir şekilde vazgeçilmeyeceği ve bir an önce yeniden uygulanılması gerektiği belirtildi. Kadınların insan hakkı temelinde haklarını savunmak için alanlara çıkmasına engel olmaya çalışanlar eleştirilerek kadınların bu baskılar karşısında susmayacağı, korkmayacağı ve itaat etmeyeceklerine bir kez daha vurgu yapıldı.

Jeoloji Mühendisler Odası Ankara delege seçimlerini 12-13 Mart tarihinde gerçekleştirilmiş olup tek liste ile gidilen seçimde Demokratik Katılım Platformuna (DKP) ait turuncu liste Delegelerin büyük desteği ile seçilmiştir. Hem genel kurula katılan hem de seçimlere katılıp oy veren tüm üyelerimize destekleri için teşekkür ediyoruz.

Anadolu direnişinin simgesi, Milli Mücadelenin ve Cumhuriyet’in önsözü olan 18 Mart Çanakkale Zaferi`nin 107. Yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

21 Mart Baharın Gelişine, Dirence, Umuda ve yeni güne merhaba diyerek Orta Asya ve Orta Doğu’dan Balkanlara kadar yaşayan halkların bahar bayramı, yeni yılın gelişi, zalim Dehaklara karşı zaferin anlamlı günü, doğanın uyanışı, direnme ve yeni bir hayatın simgesi Nevruz/Newroz bayramı kutlu olsun. Nevruz/Newroz’un, emperyalist paylaşım savaşlarının son bulacağı, barışın, kardeşliğin, dayanışma ve bir arada yaşamanın filizleneceği bir gün olması dileğiyle…

Mart ayında ayrıca 5. Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular” sempozyum gerçekleştirilmiştir. Sempozyuma ilişkin haberi sayfalarımızda bulacaksınız.

11-15 Nisan tarihleri arasında Dünyanın en büyük yerbilimleri etkinliklerinden biri olan 75. Türkiye Jeoloji Kurultayı başarı ile gerçekleştirildi. ”Doğa Kaynaklı Afetler” ana temalı olan kurultayımız meslektaşlarımız ve alanında uzman akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin de olduğu yoğun katılımlı ve coşkulu bir şekilde yapıldı. Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan kurultayımız sırasıyla JMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü Vedat Yanık, AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı açılış konuşmalarını yaparak kurultaya başarılar dileklerini ilettiler. 75. Yıl Özel Şükran Oturumunun Esen Arpat onuruna düzenlenen ve 33 oturumda 339 bildiri ve 42 posterin sunulduğu Kurultayımızda Odamız ve İstanbul Şubemizin ortak emekleri ile hazırlanan Yönetmenliğini Ozan Turgut’un yaptığı “Derin Uğultu” belgeselinin de ilk gösterimi geçekleştirilmiş ve izleyenlerin beğenisini almıştır. Yerbilimleri şöleni olarak adlandırdığımız kurultaylarımıza katılan, bildiri ve poster sunumları ile zenginleştiren, sponsor olarak, delege göndererek ve stant kurarak kurultayımıza destek olan tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile firmalarımıza teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. Bu büyük yerbilimleri şöleninin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi için dayanışmanın ve birlikteliğin her zaman artarak süreceğini umuyoruz.

Nisan ayı aynı zamanda TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Genel Kurulunu gerçekleştirip 28. Dönemi kapatarak 29. Dönem yeni Yönetim, Denetleme ve Onur Kurullarının oluşturduğu ay oldu. 23 Nisan tarihinde 28. Dönem Genel Kurulumuz gerçekleştirildi. Divan Başkanlığına Hikmet Tümer, Divan üyeliklerine Kazım Altaylı, Arzu Fırat Ersoy ve Cansu Karadeniz tarafından yürütülen genel kurulumuza; TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi ve TMMOB Gözlemcisi Hüsnü Meydan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi Hakan Ünser, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve DİSK Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Celal Uyar katılarak genel kurulumuza hitaben konuşmalar yaparak başarılar dilediler. 24 Nisan günü gerçekleşen seçim ile 29. Dönem Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim, Denetim ve Onur Kurulları ile TMMOB Yönetim, TMMOB Denetleme, TMMOB Yüksek Onur Kurulları adaylarının ve TMMOB Genel Kurulu delegelerinin seçimi gerçekleştirildi. 28. Dönemde JMO Genel Merkez, Şube ve Temsilciliklerinde görev alan tüm meslektaşlarımıza verdikleri emek dolayısı ile teşekkür ediyoruz. Ayrıca 29. Dönemde Odamızın Genel Merkez, Şube ve Temsilciliklerinde görev alan tüm arkadaşlarımıza da şimdiden başarılı bir dönem geçirmelerini diliyoruz.

Toplumsal muhalefetin en güzel örneklerinden biri olan, toplumun her kesiminden milyonlarca insanın barışçıl bir şekilde,daha özgür, daha mutlu, daha yaşanır bir ülke talebiyle katıldığı Gezi Direnişiyle ilgili çıkan mesnetsiz, tutarsız ceza ve tutuklanma kararlarından sonra TMMOB ve bağlı Odaları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’ne Oda ve Şubelerimiz de katılım gösterdi.

Mart ve Nisan aylarında odamız tarafından webinar üzerinden birçok etkinlik gerçekleştirilmiştir. Prof. Dr. Yaşar Eren tarafından “Depremin Unutulduğu Kent: Konya İlinin Depremselliği” adlı sunum, Prof. Dr. Tanju Kaya tarafından “Anadolu’nun Paleomemeli Faunaları ve Paleocoğrafik Evrimi” adlı sunumu, Özer BALKAŞ tarafından “Ukrayna Krizi: Petrol Penceresinden Görünümü (Jeolojik Perspektif ve Jeopolitika) başlıklı bir sunum yapıldı.

Dönem içinde, TMMOB/Oda tarafından; 22 Mart Dünya Su Günü, Kimse Dokunamaz Bizim Suçsuzluğumuza! Unutulmaz Gezi’yi Selamlıyoruz, Bu Ülkenin Harcında Mühendis, Mimar Ve Şehir Plancılarının Emeği Var Ek Gösterge Hakkımız!, Soma`yı Unutmadık, Unutturmayacağız başlıklı basın açıklamaları yapıldı.

JeoDergimizde, Şubelerimizden haberler ile, “Eşit Köşe”de Burcu Şirin’in Kadın Mühendis Olmak başlıklı yazısını da bulacaksınız.

İlgiyle okuyacağınız bir sayı olmasını umut ediyoruz.


Saygılarımızla, 
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası 
Yönetim Kurulu

 

Dergimizi okumak için lütfen tıklayınız

Okunma Sayısı: 526
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası