TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
ULUSLARARASI KATILIMLI 74. TÜRKİYE JEOLOJİ KURULTAYI 11-15 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA MTA KÜLTÜR SİTESİ’NDE YÜZYÜZE DÜZENLENECEK
1947 yılından beri süregelen ve ülkemizin köklü, saygın, bilimsel ve teknik organizasyonlarından olan Türkiye Jeoloji Kurultayı`nın yetmiş dördüncüsü 11-15 Nisan 2022 tarihleri arasında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek.

1947 yılından bu yana aralıksız olarak her yıl yapılan, ancak geçtiğimiz yıl dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan COVID-19 Pandemisi nedeniyle çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilen Türkiye Jeoloji Kurultaylarının 74’üncüsü MTA Kültür Sitesi’nde yüz yüze yapılacaktır.

Kurultayımızda bu yıl ele alacağımız ana tema, 2020-2021 yılında yaşanan ve ülkemizi derinden etkileyen deprem, heyelan, taşkın, orman yangıları, kuraklık ve COVID-19  pandemisi gibi afetlerin etkisi ile “Doğa Kaynaklı Afetler” olarak belirlenmiştir. Doğa Kaynaklı Afetleri ve Afet Yönetimi ile ilgili yapılan çalışmaları tüm boyutları ile bütünlüklü olarak anlamak, gerekli önlemleri tartışmak ve doğa ile barışık yaşamayı gerçekleştirmek için, doğanın dilinden anlayan biz yerbilimcilerin değerlendirmelerinin topluma ve yöneticilere iletilmesini sağlamak en önde gelen amacımızdır. Kurultayımız, aklın ve bilimin rehberliğinde gerçekleştirilen yerbilimleri uygulamalarının Doğa Kaynaklı Afetler karşısında “Doğayı tanı, önlemini al, barışık yaşa” çağrısının dile getirildiği bilimsel bir platform olacaktır. Meslektaşlarımız başta olmak üzere şehir planlama, jeofizik, orman, meteoroloji, ziraat, inşaat ve çevre mühendisleri ile tıp, biyoloji, sağlık bilimi gibi farklı disiplinlerden bilim insanlarının sunacağı sözlü veya poster şeklindeki bildiriler ile 74. Kurultayımızın başarılı olacağına ve toplumun karşı karşıya kaldığı sorunları çözme yeteneğini bir kez daha gözler önüne sereceğine olan inancımız tamdır.

74. Türkiye Jeoloji Kurultayı’nda, her yıl olduğu gibi bilimsel ve uygulama alanlarındaki çalışma ve araştırmaların sözlü ve poster olarak sunumlarının yanı sıra, ana tema olarak belirlenmiş bulunan "Doğa Kaynaklı Afetler” konusunda çağrılı konuşmacılara yer verilecek ve bir panel düzenlenecektir.

Aklın ve Bilimin toplumsal yaşamın her alanında hak ettiği yeri alması gerektiğini düşünen herkesi 74. Türkiye Jeoloji Kurultayı’na bekliyoruz…

11 Nisan 2022 Pazartesi günü saat 10.30’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak olan Kurultayımız yerbilimciler başta olmak üzere basına ve tüm halkımıza açıktır. Siz değerli basın mensupları ve halkımızı kurultayımıza katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Hüseyin ALAN                                             Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası            74. Türkiye Jeoloji Kurultayı Başkanı        

Yönetim Kurulu  Başkanı                               

Kurultay Programı İçin Lütfen Tıklaynız

AÇILIŞ KONUŞMACILARI

  • Prof. Dr. Gürol SEYİTOĞLU
  • Hüseyin ALAN
  • Vedat YANIK- MTA Genel Müdürü
  • Yunus SEZER - Vali- AFAD Başkanı
  • Prof. Dr. Hasan MANDAL- TÜBİTAK Başkanı
  • Prof. Dr. Şeref KALAYCI- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Bakan Yardımcısı

Okunma Sayısı: 617
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası