TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
JEODERGİ`NİN 33. SAYISI YAYIMLANDI
Jeodergi’nin 2022 yılı Şubat sayısı ile sizlerleyiz. Dergimizin bu ayki sayısında; Şubelerimizin Genel Kurulları, yönetim kurulumuzca yapılan kurum ziyaretleri, emek ödül töreni, eğitim eşgüdüm toplantısı ve bu ay içerisinde gerçekleştirilen çalıştay, söyleşi ve paneller ile ilgili haberleri bulacaksınız.

Değerli Meslektaşlarımız,

Aylık olarak çıkardığımız Jeodergi’nin 2022 yılı Şubat sayısı ile sizlerleyiz. Dergimizin bu ayki sayısında; Şubelerimizin Genel Kurulları, yönetim kurulumuzca yapılan kurum ziyaretleri, emek ödül töreni, eğitim eşgüdüm toplantısı ve bu ay içerisinde gerçekleştirilen çalıştay, söyleşi ve paneller ile ilgili haberleri bulacaksınız. Ayrıca, “Eşit Köşe” de ”Rezzan Bulut’un; Teşekkür Anlamını Yitirenler Arasına Yol Alalı Çok Oldu” adlı yazısını bulacaksınız. İlgiyle okuyacağınız bir sayı olmasını umut ediyoruz.

Covid-19 Pandemisinin yaşamın her alanında olumsuz etkilerini insanlık olarak yenmeye bu kadar çaba sarf ederken, bu ortamda emperyalist güçlerin savaş arzularını Ukrayna halkı üzerinde göstermesi ve bu kadar çok savaş istekli olmaları kabul edilebilir değil. Savaşın her ne amaçla olursa olsun savunulması desteklenmesi ve buna ön ayak olunmasını reddediyor buna seyirci kalan insanlıktan uzak açıklamalarda bulunan herkesi de şiddetle kınıyoruz. Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi…

Bir çalışma dönemini bitiren, yeni bir çalışma dönemini başlatacak olan Odamızın genel kurul ve seçim süreçlerine Ocak ayında başlamıştık. Şubat ayında ise tüm Şubelerimizin genel kurullarını tamamladık. Şimdiden Şubelerimize seçilen yönetimdeki arkadaşlarımıza başarılar diliyor, ülkemiz, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için güzel başarılı bir dönem geçirmelerini temenni ediyoruz. Ankara Bölge Delege Seçimleri 13 Mart 2022 tarihinde tamamlayarak 23-24 Nisan’da yapacağımız Genel Kurulumuzdan sonra odamızın yeni yönetimini belirleyeceğiz.

Şubat ayında seçim süreçlerinden kalan zamanda birçok kamu kurum yöneticileri ziyaret edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan ile 74. Türkiye Jeoloji Kurultayı Başkanı Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu tarafından ziyaret edilerek kurultayımızın açılışına davet edildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Bilimsel Teknik Kurul Başkanı Prof. Dr. Erdin Bozkurt ile 74. Türkiye Jeoloji Kurultayı Başkanı Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ve AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer ziyaret etti. 74. Türkiye Jeoloji Kurultayı çalışmaları hakkında bilgiler aktarılarak TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Mandal’ın kurultayın açılış törenine ve Kurultay kapsamında “Türkiye’de Afet Yönetimi: Sorunlar, Çalışmalar, Öneriler” başlığı altında düzenlenecek olan panele “Panelist” olarak katılması konusunda davet edildi. Yine AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer’in de kurultayın açılış ve kurultay kapsamında; Türkiye’de Afet Yönetimi: Sorunlar, Çalışmalar, Öneriler” başlığı altında düzenlenecek olan panelePanelist” olarak katılması daveti iletildi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ile Üniversitelerimizdeki Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanlıkları arasında 22 Şubat 2022 tarihinde çevrim içi olarak 2022 yılı birinci Eğitim Eşgüdüm Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Bölümlerimizin yaşadığı sıkıntı ve sorunların çokça tartışıldığı toplantıda, geleceğin jeoloji mühendislerin sahip olması gereken niteliklerin belirlenerek jeoloji mühendisliği eğitim programının yeniden yapılandırılması konusu değerlendirilerek bu konuda çalışma yapmak üzere çalışma gurupları oluşturuldu. Ayrıca daha geniş katılımlı olarak eğitim sorunların değerlendirilmesi ve tartışılması amacıyla bir eğitim çalıştayının yapılması da uygun görüldü.  Ayrıca bu şubat ayı içinde Tubitak Başkanı Hasan Mandal tarafından “Jeoloji Mühendisleri Soruyor: TÜBİTAK Başkanı Yanıtlıyor” başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirildi.

Odamızın kuruluşundan bu yana her yıl geleneksel olarak Odamızın kuruluş yıldönümünde düzenlenen, ancak 2020 ve 2021 yıllarında Covid-19 pandemisi nedeniyle verilemeyen “Emek Ödülleri” 23 Şubat Çarşamba günü düzenlenen törenle verildi. Mesleğimizde 25, 30, 40, 50 ve 60. yılını dolduran meslektaşlarımıza verilen “Emek Ödülleri” Oda Lokalimizde düzenlenen törenle katılan meslektaşlarımıza taktim edildi. Ayrıca üyelerimizden Odamız seçimlerine katılımları istenerek meslek odalarına sahip çıkması yönündeki beklentilerimiz iletildi.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Dergimizi okumak için lütfen tıklayınız

Okunma Sayısı: 463
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası