TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
DARPHANE VE DAMGA MATBAASI GENEL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİK
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Sahin’i 20.12.2021 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sami Teymurtaş ile Odamız Değerli ve Yarı Değerli Taşlar Komisyon Üyesi Prof. Dr. Sabah Yılmaz Şahin ziyaret etti.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Sahin’i 20.12.2021 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sami Teymurtaş ile Odamız Değerli ve Yarı Değerli Taşlar Komisyon Üyesi Prof. Dr. Sabah Yılmaz Şahin ziyaret etti.

Görüşmede Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan Odamız hakkında bilgi verdikten sonra, özellikle Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü çalışma alanı içinde yer alan değerli ve yarı değerli taşlara ilişkin olarak son yıllarda yaptığımız çalıştaylar, konferanslar vb. ile Odamız Değerli ve Yarı Değerli Çalışma Gurubu tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aktararak,  çalıştaylara ait bildiri özleri kitaplarını takdim etti. Ülkemizdeki değerli ve yarı değerli taş sektörünün önemine vurgu yapan Alan, “Günümüzde 4-5 milyar dolar seviyesine ulaşan değerli ve yarı değerli taş sektöründe önemli sorunlar var, özellikle yeterli sertifikalandırma çalışmasının yapılmaması veya niteliksiz taşlara verilen yanlış sertifikalar nedeniyle her yıl ülke insanının cebinden milyarlarca lira paranın çıkmaktadır. Bu alanın bazı kuruluşlar tarafından yeni bir vurgun, yani hırsızlık alanı haline dönüştürüldü. Genel Müdürlüğün bu konuda acilen çalışma yürüterek düzenleyici işlemler tesis etmesi gerekiyor." dedi. 2017 yılında çıkarılan Kıymetli Maden ve Taş Analizinde Yetki Verilecek Ayar Evlerinin Standartları, Seçimi ve Denetim Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğin oldukça yetersiz olduğuna vurgu yapan Alan, bu konuda Odamızın hazırladı görüş ve değerlendirmeleri içeren dokümanları takdim etti. Bu konuda ülkemizde uzman olan tek meslek örgütü olarak Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile kamu yararı çerçevesinde her türlü işbirliğine açık olduğunu vurgulan Alan, bir sonraki değerli ve yarı değerli taşlar çalıştayının birlikte yapılabileceğini belirtti.

Görüşmede Genel Müdür Şahin ise,  değerli ve yarı değerli taş sektörüne yaşanan sorun ve sıkıntıların farkında olduklarını, tebliğ değişikliği konusunda çalışmaların devam ettiğini, Odamızın bu konuda yapacağı katkıya açık olduklarını ve çalışmalara destek vereceklerini, yine ülke içinde yeterli uzman kuruluş ve laboratuvarın ortaya çıkması konusunda ki çabaları da destek verecekleri ifade ederek, bu konuda bundan sonra düzenlenecek çalıştaylara aktif olarak katılmak istediklerini belirtti.

Görüşme iyi niyet temennileri ile son buldu.

Okunma Sayısı: 2889
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası