TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
JEOGENÇ, ANKARA KIZILCAHAMAM-ÇAMLIDERE JEOPARKI TEKNİK GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ Jeoloji Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenci üyelerimizle Ankara Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı’na JeoGenç teknik gezisi gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ Jeoloji Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenci üyelerimizle Ankara Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı’na JeoGenç teknik gezisi gerçekleştirildi.

Ülkemizin sahip olduğu jeolojik miras niteliğindeki doğal varlıklarımızı tanıtmak, korunması gerekli jeositlerimize ve jeoçeşitliliğimize sahip çıkmak amacıyla düzenlenen ve Odamız Bilimsel Teknik Kurulu üyesi ve Kültürel Jeoloji ve Jeolojik Miras Çalışma Gurubumuzun Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı’nın başkanlığında gerçekleştirdiğimiz teknik geziye, Ankara’daki üç üniversitemizden yetmişin üzerinde JeoGenç katılım gösterdi.

Yerküremizde ender olarak bulunan, oluştuğu zamanın ve olayın belgesi konumunda olan pek çok jeosit  yok olma tehdidi altında bulunmaktadır. Jeolojik miras niteliğindeki bu değerlerimizin bulunduğu alanların jeopark olarak düzenlenerek korunması, jeoturizme açılarak tanıtılması bugün daha bir önemli hale gelmiştir.

Türkiye’nin ilk jeoparkı olma özelliği taşıyan Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı, yaklaşık 2 bin km2 lik bir alanı kaplamakta olup Jeoparkta yaklaşık 23 milyon yıl ile 20 bin yıl arasında değişen zaman periyotlarında oluşmuş 23’ü dikkat çekici olmak üzere 50’ye yakın jeosit bulunmaktadır.

Teknik gezi kapsamında, Abacı Peribacaları, Mahkemeağcin köyü yeraltı şehri ve kiliseleri, Sey Hamamı-jeotermal alanı , Güvem bazalt sütunları, Beşkonak balık yaprak fosil alanında inceleme yapılarak, oluşumlar hakkında bilgi verilmiştir.

Oda öğrenci örgütlülüğümüz JeoGenç ile, mesleğimizin değişik uygulama alanlarındaki teknik gezilerimize örgüt birimlerimiz koordinatörlüğünde devam edilmeye çalışılacaktır.

Okunma Sayısı: 2850
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası