TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
KAYA KÜTLELERİ ÜZERİNDEKİ SIĞ TEMELLERİN TAŞIMA GÜCÜ HESAP CETVELİ PROGRAMI
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 ve Eurocode-7 Jeoteknik Tasarım Ve Genel İlkeler Standarttı ile uyumlu  “Kaya Kütleleri Üzerindeki Sığ Temellerin Taşıma Gücü Hesap Cetveli Programı” geliştirilerek yayınlanmıştır.  

Meslektaşlarımızın talebi üzerine ve onlara yardımcı olmak amacıyla Odamız Jeoteknik Komisyonu tarafından hazırlanan, ülkemizde de bir ilki oluşturan hesap programlarının hazırlanması çalışmaları kapsamında  Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 ve Eurocode-7 Jeoteknik Tasarım Ve Genel İlkeler Standarttı ile uyumlu  “Kaya Kütleleri Üzerindeki Sığ Temellerin Taşıma Gücü Hesap Cetveli Programı” geliştirilerek yayınlanmıştır.  

Söz konusu hesap cetveli programının sınırlama ve kullanımına ilişkin uyarıları içeren Kullanma Kılavuzu” duyuru ekinde yer almaktadır. Kullanıcıların hesap cetvelini kullanmadan önce mutlaka “Kullanma Kılavuzu” nu okumaları önerilir.   

Hazırlanan hesap cetveline ait telif hakları, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasına ait olup, izin almaksızın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Hesap cetveli JMO logolu kullanılmak kaydıyla ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıktır. Ancak Odamız logosunun hesap cetvelinden çıkarılarak kullanılmasının tespit edilmesi durumunda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ilgili kişi hakkında gerekli hukuki yollara başvurulacaktır.

Ülkemizdeki mühendislik hizmetlerin geliştirilmesi ve daha iyi yapılmasını sağlamak amacıyla Odamız adına gönüllülük temelinde bu programın yazılımını gerçekleştiren Odamız Jeoteknik Komisyon Üyeleri Jeoloji Mühendisi Gürel ÖZDEMİR ve H. Serkan TEZER başta olmak üzere, Prof. Dr. Nihat Sinan IŞIK,  Prof. Dr. Nihat DİPOVA,  Doç. Dr. Mustafa K. KOÇKAR, Doç. Dr. Müge AKIN, Doç. Dr. Mutluhan AKIN, Dr. Nurgül GÜLTEKİN, Jeoloji Yük. Mühendisi Ogan KARTAL ile diğer emeği geçen Genel Merkez Jeoteknik Komisyonu üyelerine yürekten teşekkür ederiz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

1- Kaya Kütleleri Üzerindeki Sığ Temellerin Taşıma Gücü Hesap Cetveli Programı için lütfen tıklayınız

2- Kaya Kütleleri Üzerindeki Sığ Temellerin Taşıma Gücü Hesap Cetveli Programı Kullanım Kılavuzu için lütfen tıklayınız 

  

NOT: Programın geliştirilmesi veya kullanımına ilişkin sorularınızı veya önerilerinizi “gurelozdemir2@gmail.com” adresine yazılı olarak bildirebilirsiniz.

 

 

Okunma Sayısı: 3174
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası