TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
İZMİR’DE DEPREMDE YAŞIMINI YİTİREN YURTTAŞLARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
30 Ekim 2020 tarihinde Sisam (Samos) adası açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde, İzmir-Bayraklı’da bataklık alana inşa edilen 9 binanın yıkılmasına ve 117 vatandaşımız yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

30 Ekim 2020 tarihinde Sisam (Samos) adası açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde, İzmir-Bayraklı’da bataklık alana inşa edilen “Yağcıoğlu, Yılmaz Erberk, Barış sitesi (B ve D Blok), Emrah Apartmanı, Rızabey Apartmanı, Karagül Apartmanı, Doğanlar Apartman ve Cumhuriyet Sitesi (A blok)” olmak üzere 9 binanın yıkılmasına ve 117 vatandaşımız yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma sonucunda açılan davalardan biri olan ve 37 kişinin yaşamını yitirdi Rızabey Apartmanı için yürümekte olan davaya TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak kamu yararı çerçevesinde, yıkımda sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarılması amacıyla depremzede vatandaşlarımızın yanında ve lehindeki müdahillik talebimiz davanın görülmekte olduğu İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 19.11.2021 günü red edilmiştir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, deprem, fay zonların üstü, heyelan, kaya ve çığ düşmesi, sel baskını, tsunami, tıbbi jeolojik riskler, obruk, oturma ve çökme gibi kendi mesleki uzmanlık alanımız içerisinde yer alan jeolojik/hidrolojik afetlerden kaynaklı can ve ekonomik kayıplarda sorumluluğu bulunanların ortaya çıkarılması amacıyla taraf olmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, Rızabey Apartmanının yıkılmasında sorumlu olanların ortaya çıkarılması ve ülkemizin bundan sonra olası jeolojik tehlike ve risklerden kaynaklı can kayıplarının azaltılması için İzmirli depremzedelerin yanında olmaya devam edecektir.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 3134
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası