TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
14 EKİM ULUSLARARASI JEOETİK GÜNÜNDE “DOĞA KAYNAKLI AFETLER-JEOETİK PANELİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ
2017 yılından beri kutladığımız Uluslararası Jeoetik Günü`nün amacı, yerbilimleri topluluğunu ve bir bütün olarak toplumu, jeoloji bilim ve uygulamaları, eğitimi ve iletişiminin etik, sosyal ve kültürel yönlerinin önemi konusunda bilinçlendirmektir. Bu yıl, 14 Ekim 2021 tarihinde kutladığımız gününde “Doğa Kaynaklı Afetler-Jeoetik Paneli”  çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.

2016 yılında gerçekleştirilen 35. Dünya Jeoloji Kongresi’nde kabul edilen  “Jeoetik Bildirgesi”nden sonra kurulan Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği (İnternational Association for Promoting Geoethics (IAPG), jeoetik konusunun dünyada gelişmesi için öncülük etmeye başlamış ve her yıl Yer Bilimleri Haftası içerisinde Uluslararası Jeoetik Günü’nün olarak kutlanmasını kararlaştırılmıştır.

2017 yılından beri kutladığımız Uluslararası Jeoetik Günü`nün amacı, yerbilimleri topluluğunu ve bir bütün olarak toplumu, jeoloji bilim ve uygulamaları, eğitimi ve iletişiminin etik, sosyal ve kültürel yönlerinin önemi konusunda bilinçlendirmektir.

Bu yıl, 14 Ekim 2021 tarihinde kutladığımız gününde “Doğa Kaynaklı Afetler-Jeoetik Paneli”  çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.

Günümüzde, deprem, heyelan, çığ, kaya düşmesi, taşkın ve su baskını gibi doğa olayları, idari ve bireysel olarak etik dışı uygulamalar sonucunda insan eliyle birer afete dönüşmekte, bu kapsamda da “Doğa Kaynaklı Afetler ve Jeoetik” kavramı günümüzde daha bir anlamlı hale gelmiş bulunmaktadır.

Odamızın bu tema ile düzenlediği çevrim içi panel, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ALAN’ın açış konuşması ile başlamış, Uluslararası Jeoetiği Destekleme Birliği’nin Türkiye Koordinatörlerinden olan Prof. Dr. Yüksel ÖRGÜN TUTAY’ın  35. Dünya Jeoloji Kongresi’nde kabul edilen  Jeoetik Bildirgesi ve jeoetik gününün anlamı hakkında bilgilendirme yaparak, mesleki faaliyetlerde doğaya saygı konusuna özel vurgu yapan konuşmasından sonra panelistlerin sunumuna geçilmiştir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Prof. Dr. Hatice Nur ERKIZAN tarafından “Varlığın Ahlakı ya da Kosmosu/Evreni Sevebilmek Üzerine” konulu sunumundan sonra ODTÜ Felsefe Bölümü’nden aynı zamanda meslektaşımız da olan Prof. Dr. Ayhan SOL tarafından “Felaket ve Felaket Tellallığının Ahlakı” üzerine bir sunum yapmıştır.

İlgiyle izlenen panelin düzenlenmesine katkı veren ve sunumları ile paneli zenginleştiren hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

Panel youtube kanalımızdan izlemek için lütfen tıklayınız.

Okunma Sayısı: 148
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası