TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
JEODERGİ`NİN 27. SAYISI YAYIMLANDI
Yoğun gündem konuları ile dolu Jeodergi’nin Ağustos sayısı ile karşınızdayız. Deprem, sel ve orman yangınlarına ilişkin açıklamalarımızın yanı sıra Ağustos ayındaki çalışmalarımız ile Şube ve temsilciliklerden haberlerimizin de yer aldığı Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmeyi düşünüyor, bu kapsamda da siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

Aylık olarak çıkardığımız ve yoğun gündem konuları ile dolu Jeodergi’nin Ağustos sayısı ile karşınızdayız.

22 yıl önce yaşanan Marmara depreminin yıl dönümünde, o günden bu güne hala değişen hiçbir pek bir şeyin olmadığını görüyoruz. 17 Ağustos 1999 depreminden ders alınmadığını, dere yatakları ve taşkın alanlarına izin verilen yapıların nasıl insan hayatını tehlikeye attığını Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketinde 77 vatandaşımız hayatını kaybetmesine tanık olarak bir kez daha yaşadık. Tüm yetkilileri buradan uyarıyor ve yaşanan bunca felaketlerden artık ders çıkartılmasını, insan yaşamını öncelik alan, bilimi kendine rehber edinerek depreme ve tüm doğa kaynaklı felaketlere karşı önlemler almaya zaman kaybetmeden başlanmasını önemle talep ediyoruz. Temmuz-Ağustos aylarında yaşanan orman yangını ve sel felaketlerinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz.

Ayrıca, Temmuz-Ağustos aylarında yaşanan orman yangınlarında ilgili kurumların ne kadar hazırlıksız olduğunu ve Cumhuriyetin en güzide kazanımlarından olan Türk Hava Kurumu gibi bir yapılanmanın içinin nasıl boşaltıldığını da üzülerek görmüş olduk. Yetkilileri, kurumları özelleştirme ve içlerini boşaltarak işlevsizleştirme çabalarından artık vazgeçmeye ve THK gibi kurumların daha da güçlendirilerek yetkin ve liyakatli idarecilerce yönetilmesini sağlamaya davet ediyoruz.

1947 yılından beri aralıksız olarak sürdürülen, ülkemizin en uzun soluklu bilimsel toplantılarından birisi olan kurultayımızın 2022 yılında yapılacak olan “74. Türkiye Jeoloji Kurultayı” Başkanlığı Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu tarafından yürütülecektir. Kurultay başkanımıza ve yürütme kurulumuza şimdiden başarılar diliyoruz.

İşgal altındaki bir ülkenin bağımsızlık savaşının simgesi `Büyük Taarruz `un 99’uncu yıl dönümü olan “30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatanı uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi, minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

Ağustos ayındaki çalışmalarımız ile Şube ve temsilciliklerden haberlerimizin de yer aldığı Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmeyi düşünüyor, bu kapsamda da siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

Saygılarımızla,
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 341
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası