TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
JEODERGİ`NİN 26. SAYISI YAYIMLANDI
Ülkemize, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik gelişmeleri ve oda faaliyetlerimizi aktarmaya çalıştığımız Jeodergimizin Temmuz sayısını sizlerle paylaşıyoruz.

Değerli meslektaşlarımız,
Ülkemize, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik gelişmeleri ve oda faaliyetlerimizi aktarmaya çalıştığımız Jeodergimizin Temmuz sayısını sizlerle paylaşıyoruz.

Temmuz ayı içinde, başta Antalya, Muğla, Aydın olmak üzere ülkenin birçok noktasında yaşanan orman yangınları sonucunda, insanlarımızı, ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, yerleşim bölgelerimizi, yaban ve evcil hayvanlarımızı kaybettik.

Yangınların hemen ardından, Van, Sinop, Kastamonu, Samsun ve Bartın’da sağanak yağış sonucu meydana gelen taşkınlar ve heyelan sonucunda da ciddi can kayıplarımızın olduğu, çok sayıda kişinin yaralandığı, yüzlerce konut ve iş yerinin yıkılarak ağır hasar gördüğü bir başka afet ile karı karşıya kaldık.

Yakın zamanda yaşadığımız bu olaylar; deprem, sel, heyelan, yangın gibi “Doğa Kaynaklı Afetlere” karşı ülkenin ne kadar savunmasız ve hala hazırlıksız olduğunu, ülkenin yönetememe krizi içinde bulunduğunu maalesef bir kez daha göstermiştir.

Oda olarak, uygulanan yanlış politikalar sonucunda insan eliyle afetlere dönüştürülen bu doğa olaylarına karşı görüşlerimizi ve çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaştık. Öngörülebilen afetlerin önlenmesi, engellenemeyen doğa olaylarının zararlarının azaltılması yönündeki çabamızı bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz.

Değerli meslektaşlarımız,

Jeoloji Mühendisliği eğitimini her yönüyle ele aldığımız Eğitim-Eşgüdüm Kurulu toplantısını Temmuz ayı içinde üniversitelerimizin bölüm başkanları ile birlikte gerçekleştirdik, değişik konularda oluşturulacak çalışma gruplarının raporları ile yıl sonuna doğru ikinci bir toplantının yapılmasına karar aldık.

2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmesini planladığımız 74. Türkiye Jeoloji Kurultayı Başkanlığının, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu tarafından yürütüleceğini ve pandemi etkisinden kurtularak yüz yüze bir kurultay yapabilme umudumuzu da sizlerle paylaşıyoruz.

Diğer taraftan, üyelerimiz için önemli bir sorun olan geçmiş yıllara ait üye aidat borçlarının yapılandırılarak kolaylıkla ödenebilmesine olanak sağlayan ve ayrıntılarını web sayfamızda bulabileceğiniz bir uygulama başlatılmış bulunmaktadır. Üye ödenti borçlarında çok önemli oranda indirim sağlayan ve altı taksitte ödeme imkanı getiren bu uygulamadan faydalanabilmek için borçlu üyelerimizin 31 Ağustos 2021 tarihine kadar Oda birimlerine yazılı başvuruda bulunmaları gerektiğini bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Değindiğimiz konular başta olmak üzere, şube ve temsilciliklerden haberlerimizin de yer aldığı Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmek için siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

JEODERGİ`Yİ OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Saygılarımızla,
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 703
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası