TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
JEODERGİ`NİN 25. SAYISI YAYIMLANDI
Aylık olarak çıkardığımız ve yoğun gündem konuları ile dolu Jeodergi’nin 2021 Haziran sayısı ile karşınızdayız. Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmeyi düşünüyor, bu kapsamda da siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

 

Aylık olarak çıkardığımız ve yoğun gündem konuları ile dolu Jeodergi’nin Haziran sayısı ile karşınızdayız.

Haziran ayı boyunca yönetim kurulumuzca birçok kamu kurumları ziyaret edildi.
73. Türkiye Jeoloji Kurultayı’mıza katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, MAPEG Genel Müdür Yardımcısı  Murat Halit Durceylan,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, MTA Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan ve TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı Yönetim Kurulu olarak ziyaret ederek kurultayımıza verdikleri desteklerden dolayı Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan tarafından plaketleri verildi. Ayrıca, Kurultayımızı başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Parlak hocamıza da plaketi verilerek emeklerinden dolayı teşekkür edildi.

Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayiran’ın Başkanlığında, Ankara Valiliği toplantı Salonu’nda “Ankara Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark Projesi” ile ilgili toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Odamız adına Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan ve UNESCO Türk Milli Komisyonu Doğa Bilimleri İhtisas Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı katıldı. Prof. Dr. Nizamettin Kazancı hocamız jeopark kavramı, jeoparkların önemi ve yerel kalkınmaya etkileri ile Ankara Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark Projesi kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları özetleyen bir sunum yaptı. Sunumdan sonra konu toplantıya katılan diğer katılımcılar tarafından da değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yapılması gereken çalışmaların hızlandırılması kararı verildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Buket Yararbaş Ecemiş, Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Komisyonu Başkanımız İbrahim Akkuş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaret ettiler. Görüşmede, ABB ile Odamız arasında Ankara Jeopark Projesi protokolü kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar  hakkında bilgi aktarıldı. Jeoparklar konusunda idari bir yapı kurma konusundaki belirsizlikler ile Valilik çatısı altında kurulan komisyonun bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aktararak sürecin hızlandırılması konusunda destek talep edildi. Görüşmede Sayın Mansur Yavaş, Ankara Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı konusunda hem belediyenin ilgili birimleri, hem de Ankara Valiliği ile görüşeceğini, yaşanan sorunların aşılması konusunda çaba göstereceğini ifade ederek bu konuda Odamızın gösterdiği çabalara ve belediyeye verdiği destek için teşekkür etti. Aynı gün ABB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı meslektaşımız Mutlu Gürler’i ziyaret edildi. Görüşmede, odamızın yaptığı çalışmalar hakkındaki değerlendirmelerin yanı sıra Büyükşehir Belediyeleri bünyelerinde oluşturulan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlıklarının önemi ve üstlendiği görevler hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Buket Yararbaş Ecemiş ile Denetleme Kurulu Üyemiz Hanife Ayla Çelenk, ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Baran Bozoğlu, Kanal İnşaat Daire Başkanı Mehmet Ali Şişmanlar, Özel Kalem Müdürü Cüneyt Gürbüz, Jeoteknik Hizmetler Şube Müdürü Mustafa Erdoğan ziyaret edildi. Görüşmede Jeoloji Mühendisliği meslek alanı içinde kalan ve küresel iklim değişikliği ve kuraklığın her gün etkisinin arttığı ülkemizde, ASKİ Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapmak istediğimiz belirtildi. Bu kapsamda, özellikle yeraltısuyu havzalarının belirlenmesi, buna ilişkin bölgesel ve yerel hidrojeolojik etüt ve planlama çalışmaların yapılması, havza koruma planları ile yine ABB ile ortaklaşa yürüttüğümüz ve önemli bir bölümü ASKİ Genel Müdürlüğünün işlettiği barajların koruma havzası içinde kalan Ankara Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı konusunda bilgiler verilerek işbirliğinin geliştirilebileceği ifade edildi.

Ayrıca, bu ay içerisinde webinar üzerinden çevrimiçi olarak birçok söyleşi ve etkinlik gerçekleştirildi.

Değindiğimiz konular başta olmak üzere, şube ve temsilciliklerden haberlerimizin de yer aldığı Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmeyi düşünüyor, bu kapsamda da siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

Jeodergi`yi okumak için lütfen tıklayınız

Saygılarımızla,
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 542
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası