TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR…!
İstanbul Sözleşmesi Kadınların Yıllar Süren mücadeleleri sonucunda elde ettikleri kazanımlarıdır. Bu hukuksuz ve geçerliliği olmayan fesih işlemini kabul etmiyoruz! Kadınları ve çocukları hedef alan şiddetin cezasız kalmasına, kadın insan haklarının gasp edilmesine, ülkemizin karanlığa sürüklenmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz! Kadınların kendilerine dayatılan koşullar karşısında susmalarını, korkmalarını ve itaat etmelerini bekleyenlere inat İstanbul Sözleşmesi Yaşatır diyoruz!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi`nden ayrıldı…

Toplumsal cinsiyetçi anlayışın neden olduğu ayrımcılık her alanda, her geçen gün artarken, her gün öldürülen, şiddete uğrayan kadınların sayısı artarken kılını kıpırdatmayanlar, 2011 yılında imzaladıkları ve imzalayan ilk ülke olmakla övündükleri ama hiç uygulamadıkları İstanbul Sözleşmesini bir gecede, ansızın feshettiler. Sözleşme’nin imzalandığı günden bugüne kadar geçen sürede değişen nedir ki Sözleşme’den vazgeçilmiştir? Yıllardan beri karanlıklarda saklamaya çalıştığınız, o kapkara vicdanınız, zihniyetiniz olmasın.

Kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin imzalanan ve milletlerarası bir anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi kadınların yıllar süren mücadeleleri sonucunda elde ettikleri kazanımlarıdır. Kimsenin hediyesi, lütfu değildir. Hele ki bir kimsenin, bir grubun keyfine, karanlık, Ortaçağ`dan kalmış düşüncelerine, isteklerine göre şekillenecek, karar alınacak bir konu asla değildir.

  • Bu hukuksuz ve geçerliliği olmayan fesih işlemini kabul etmiyoruz!
  • Kadınları ve çocukları hedef alan şiddetin cezasız kalmasına, kadın insan haklarının gasp edilmesine, ülkemizin karanlığa sürüklenmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz!
  • Kadınların kendilerine dayatılan koşullar karşısında susmalarını, korkmalarını ve itaat etmelerini bekleyenlere inat İstanbul Sözleşmesi Yaşatır diyoruz! 

TMMOB

Jeoloji Mühendisleri Odası

Kadın Komisyonu

Okunma Sayısı: 2770
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası