TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
MTA GENEL MÜDÜRÜ DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN`I ZİYARET ETTİK
Oda Yönetim Kurulu Üyelerimiz MTA Genel Müdürlüğüne yeni atanan Doç. Dr. Sayın Yasin ERDOĞAN’ı makamında 12.02.2021 tarihinde ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

Oda Yönetim Kurulu Üyelerimiz MTA Genel Müdürlüğüne yeni atanan Doç. Dr. Sayın Yasin ERDOĞAN’ı makamında 12.02.2021 tarihinde ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

 

Söz konusu ziyarette odamız adına Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan ile Yazman Üye Buket Yararbaş Ecemiş katıldı. Görüşmede kişilerin kendilerini takdim ve tanıtmalarından sonra, MTA Genel Müdürlüğüne atanmasından dolayı tebrik ve başarı dileklerimizi eden Alan, Odamız adına beklentilerimizi içeren yazıyı takdim etti.

Karşılıklı diyalog içinde geçen görüşmede Yönetim Kurulu Başkanımız Alan; MTA Genel Müdürlüğünün Jeoloji Mühendisliği için “baba ocağı” niteliğinde olduğunu belirterek, bu kurumun bugüne kadar kamu adına önemli görevleri icra ettiğini ifade ederek, dünyadaki gelişmelere bakıldığında gelişmiş ülkelerin jeolojik araştırma kurumlarının stratejik öneminin önümüzdeki yıllarda da gittikçe artacağına işaret ettiğini ifade ederek ülkemizin aynı zamanda jeolojik araştırma kurumu niteliğinde olan MTA Genel Müdürlüğünün bu misyonun güçlendirilmesi konusunda yapması gereken önemli çalışmaların bulunduğunu belirtti. Bu kapsamda MTA Genel Müdürlüğünün görev içeriğinin ve ağırlık vermesi gereken konu başlıklarının güncellenmesi, projelerin kamusal yarar etki değerinin yeniden gözden geçirilmesi gibi bazı sorunların olduğunu, gelişmiş ülke jeolojik araştırma kurumlarının  çevre jeoloji kapsamında yürütmesi gereken tıbbi jeoloji, jeolojik miras, çevresel jeokimya çalışmaları ile kıyı ve deniz jeolojisi araştırma ve çalışmaları ile ülkemiz insanını doğa kaynaklı afetlerin etkilerinden koruyacak projelere ağırlık vermesini, uluslararası platformlarda daha iyi temsil edilmesi ile üretilen verilerin topluma sunulması konularına ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti

Yine MTA Genel Müdürlüğünde 600 civarında meslektaşımızın çalıştığını ve bu meslektaşlarımızın yaşadığı bazı sorunlar ve beklentileri olduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde basına ve kamuoyuna yansıyan ve odamızın da bir fiil ziyaret ederek bilgi aldığı tabiat tarihi müzesinde yaşanan olumsuz tutum ve davranışların kabul edilmez olduğunu, insanı yok sayan, rencide eden davranışlarının kamu yönetim tarzı ile bağdaşmadığını belirtti. Yine kurum içinde yapılacak atamalarda liyakata önem verilmesini, proje yöneticisi konuma yükselmiş nitelikli personele teknik uzman kadrosunun tahsisi, TPİC’ten taşeron personel temini yöntemiyle, mühendis çalıştırılması yöntemine son verilmesini, bu kapsamda çalıştırılan personelin MTA Genel Müdürlüğünün kadrosuna alınması gerektiğine ilişkin düşünce ve beklentilerimizi paylaştı.

MTA Genel Müdürü Sayın Yasin Erdoğan’da  görüşmede; Odamızın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, MTA Genel Müdürlüğün tüm yerbilim camiası için “baba ocağı” niteliğinde olduğunu, ülkemiz için önemli projelere ve çalışmalara imza attığını, Genel Müdürlük bünyesinde 200’e yakın Dr. veya Doçent seviyesinde uzman, yetişmiş, kariyer sahibi personelin bulunduğunu, bunun kuruma önemli bir sinerji kattığını ancak bundan yeterince yararlanılmadığını, kurumun  bir araştırma enstitüsü şekline dönmesi gerektiğine inandığını belirtti. Yine üretilen bilgi ve raporların topluma aktarması konusunda çalışma başlattığını ve MTA Genel Müdürlüğünün daha görünür hale gelmesi gerektiğine inandığını ve bu konulara ağırlık verileceğini belirtti.  Ayrıca yazılı olarak takdim edilen ve Jeolojisi Mühendisleri Odasının beklentilerini içeren yazıyı inceleyeceğini, tabiat tarihi müzesinde yaşanan olumsuz olayı onaylamadığını, kamu yönetim anlayışı ile kendisinin de bağdaştıramadığını belirterek, bundan böyle bu tür olayların tekrarlanmaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterileceğini ifade etti.

Yaklaşık bir saat süren ve dostane bir ortamda geçen görüşme iyi niyet temennileri ile son buldu.

Odamızın MTA Genel Müdürlüğünden beklentilerini içeren yazısı için lütfen tıklayınız

Okunma Sayısı: 628
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası