TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ (TBDY) İLE UYUMLU SPT-N DÜZELTMESİNE İLİŞKİN HESAP CETVELİ PROGRAMI

Değerli Meslektaşlar, 

Bilindiği üzere; Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 18.03.2018 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yine “Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatı” da 09.03.2019 tarih ve 30709 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 

TBDY ve Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatında etütlerin planlanması, sondajlar ve arazi deneyleri bölümleri içerisinde Standart Penetrasyon Deneylerinin yapılması gerektiği ve alınması gereken düzeltme faktörleri belirtilmiştir.

Yönetmelik gereğince yapılması gereken bazı çalışmalara ilişkin olarak; başta meslektaşlarımız olmak üzere, bu alanda faaliyet gösteren tüm mühendislere yardımcı olunması amacıyla “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 ile Uyumlu SPT-N Düzeltmesine İlişkin Hesap Cetveli Programı” geliştirilmiştir.

Söz konusu hesap cetveli programının sınırlama ve kullanımına ilişkin uyarıları içeren Kullanma Kılavuzu” duyuru ekinde yer almaktadır. Kullanıcıların hesap cetvelini kullanmadan önce mutlaka “Kullanma Kılavuzu” nu okumaları önerilir. 

Hazırlanan hesap cetveline ait telif hakları, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasına ait olup, izin almaksızın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Hesap cetveli JMO logolu kullanılmak kaydıyla ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıktır. Ancak Odamız logosunun hesap cetvelinden çıkarılarak kullanılmasının tespit edilmesi durumunda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ilgili kişi hakkında gerekli hukuki yollara başvurulacaktır.

Ülkemizdeki mühendislik hizmetlerin geliştirilmesi ve daha iyi yapılmasını sağlamak amacıyla Odamız adına gönüllülük temelinde bu programın yazılımını gerçekleştiren Odamız Jeoteknik Komisyon Üyeleri Jeoloji Mühendisi Gürel ÖZDEMİR başta olmak üzere, Prof. Dr. Nihat Sinan IŞIK, Doç. Dr. Mustafa K. KOÇKAR, Doç. Dr. Müge Akın, Doç. Dr. Mutluhan Akın, Dr. Nurgül GÜLTEKİN, Jeoloji Y. Mühendisi Yazgan Kırkayak, Jeoloji Mühendisi Ogan Kartal, Jeoloji Mühendisi H. Serkan Tezer ile diğer emeği geçen Genel Merkez Jeoteknik Komisyonu üyelerine yürekten teşekkür ederiz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

1-SPT-N Düzeltmesine İlişkin Hesap Cetveli Programı için lütfen tıklayınız

2-SPT-N Düzeltmesine İlişkin Hesap Cetveli Programı Kullanım Kılavuzu için lütfen tıklayınız 

 

NOT: Programın geliştirilmesi veya kullanımına ilişkin sorularınızı veya önerilerinizi “gurelozdemir2@gmail.com” adresine yazılı olarak bildirebilirsiniz.

Okunma Sayısı: 3108
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası