TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
BİR KÖŞE YAZARININ MESLEKTAŞIMIZ PROF. DR. NACİ GÖRÜR HOCAMIZI HEDEF ALAN AÇIKLAMASINI KINIYORUZ
Naci Görür Hocamızın İzmir Depremi ile ilgili olarak katıldığı bir TV programındaki bilimsel yaklaşım ve çözüm önerilerini içeren ifadelerini, yorumlayan Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan`ın konuyu “inançlarımıza saldırı” olarak çarpıtıp değerli bilim insanımızı hedef göstermesini kınıyoruz.

Acı sonuçlarıyla yaşadığımız İzmir Depremi ile ilgili olarak katıldığı bir TV programındaki bilimsel yaklaşım ve çözüm önerilerini içeren ifadelerini, amacından saptırarak, çarpıtarak yorumlayan Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan`ın köşe yazasında, konuyu “inançlarımıza saldırı” boyutuna indirgeyerek yanlış değerlendirilmesini ve değerli bilim insanımızı hedef göstermesini kabul edilemez bir yaklaşım olarak görüyor ve kınıyoruz.

Meslektaşımız Prof. Dr. Naci GÖRÜR Hocamız, başta Marmara Denizi olmak üzere Türkiye’de deprem üretecek diri faylar üzerinde ciddi çalışmalar yürütmekte, çözüm önerileri ile de toplumu ve karar vericileri bilgilendirip uyararak bilim insanı sorumluluğunu yerine getirmektedir.

Bilinmektedir ki; deprem bir doğa olayıdır, doğa olaylarını önlemek mümkün değildir. Ancak doğa olaylarının yanlış uygulamalar sonucu insan eliyle birer afete dönüşmesini önlemek mümkündür ve bizim elimizdedir.

Ocak 2020 tarihinden bu yana Elazığ’da, Malatya’da, Van’da, Bingöl’de, Manisa’da, İzmir’de yaşanan depremler ile Adana, Mersin, Antalya, Bursa, Rize, Artvin, Giresun ve Trabzon’da yaşanan sel baskınları ile Van’da yaşanan çığ düşmesi sonucu 240`a yakın vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 30 binin üstünde konutun hasar gördüğü, 15 milyar liranın üstünde maddi kayıpların yaşandığı ülkemizde, bunun nedenlerini ve sorumlularını ortaya çıkma konusunda tek bir kelime edemeyenlerin, yurtsever bilim insanlarını hedefe koymaları kabul edilemez.

Saygılarımızla,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu 

Okunma Sayısı: 2974
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası