TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
LİCE’Yİ UNUTMADIK
iyarbakır`ın Lice ilçesinde 6 Eylül 1975 tarihinde meydana gelen “Mw: 6,6” büyüklüğündeki depremde, Lice ilçe merkezi ve bağlı köyleri başta olmak üzere Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ilçeleri ile Elazığ, Şanlıurfa, Mardin, Muş ve Siirt  illeri ve bağlı bazı köylerinde de  önemli can ve mal kayıplarına neden  olmuş, 2385 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 8149 bina yıkılmış,  20 000’e yakın binanın ise ağır hasar gördüğü kayıtlara geçmiştir.

Diyarbakır`ın Lice ilçesinde 6 Eylül 1975 tarihinde meydana gelen “Mw: 6,6” büyüklüğündeki depremde, Lice ilçe merkezi ve bağlı köyleri başta olmak üzere Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ilçeleri ile Elazığ, Şanlıurfa, Mardin, Muş ve Siirt  illeri ve bağlı bazı köylerinde de  önemli can ve mal kayıplarına neden  olmuş, 2385 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 8149 bina yıkılmış,  20 000’e yakın binanın ise ağır hasar gördüğü kayıtlara geçmiştir.

Lice ilçesi ve köyleri başta olmak üzere yakın yerleşim yerlerinde de önemli sayıda can kaybına neden ve sadece 23 saniye süren depremde, çoğu çocuk ve kadın 2385 kişinin yaşamını yitirerek büyük acıların yaşanmasına ve birçok ailenin bölgeden göç etmesine neden olmuştur.

Odamız Diyarbakır Şubesi tarafından “Lice Depremi”nin 46. yıl dönümü nedeni” ile bir daha bu acıların yaşanmaması ve depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın anısına bir film hazırlandı. Bu film ile yaşamını depremlerde yitiren tüm vatandaşlarımızı tekrar anıyor, depremlerin afete dönüşmemesi için bilim ve mühendislik dışı yapılaşma ve kentleşme anlayışının bir tarafa bırakılmasını, güvenli zemin, güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliğimiz olmalıdır.

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Lice deprem filmi için lütfen tıklayınız (https://www.youtube.com/watch?v=DJTPOtFRVqw)

 

 

 

Okunma Sayısı: 146
Fotoğraf Galerisi
En Çok Okunanlar
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası