TMMOB Odalar 05 Haziran 2020, Cuma
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 18.05.2020
Güncellenme Zamanı: 03.06.2020 16:57:00

Emperyalizmin İşgaline Karşı Kurtuluş Ateşinin Yakıldığı

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Bugün 19 Mayıs, Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç tarihinin, Mustafa Kemal’in Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkışının 101. yıl dönümü. 1878 yılında İskoçya’da özgürlükleri ellerinden alınmış, 65 Afrikalı siyahi köle tarafından yapılan Bandırma vapurunun, 41 yıl sonra bir ülkenin özgürlük yolunda kaderini tayin edeceğini, bağımsızlığına neden olacağını kim bilebilirdi. 

Emperyalizmin işgaline, sömürgeleşmeye, tek adam rejimine karşı “Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararlılığı kurtaracaktır” düsturu ile çıkılan yolda kurtuluş ateşi yakılmış, bağımsızlık ve özgürlük umutları inanca dönüşmüş, Ülkemizin kurtuluş ve kuruluş tarihinde en önemli dönüm noktalarından birini oluşturmuştur 19 Mayıs 1919.

Ülkemizin antiemperyalist mücadelesinin en önemli tarihlerinden olan 19 Mayıs’ı, 101. yılında aynı mücadele kararlılığı ile kutluyoruz.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk Günü olarak kutlanan 19 Mayıs, daha sonra geleceğin simgesi olan tüm gençliğe mal edilmesi için Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edilmiş, dolayısıyla gençlerin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir.

Günümüze geldiğimizde ise, dünyadaki genç nüfus oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Ülkemizde, hala ilk ve orta eğitime devam edemeyen veya çeşitli nedenlerle terk eden, hem bir okula gitmeyen hem de bir işte çalışmayan gençler bulunurken, üniversiteye gidebilme şansını elde edebilen diğer genç kesim ise mezuniyet sonrasında işsizliğin pençesinde umutsuz ve mutsuz bireyler haline gelmektedirler. Eğitimli veya eğitimsiz her beş gençten birinin işsiz olduğu Ülkemizde, orta öğretim fırsatı bulan gençler eleştirel, sorgulayan bir eğitim yerine bilimsel olmayan, dogmatik, hurafelerle donatılmış bir eğitim modeliyle, yükseköğrenim fırsatı bulanlar ise içi boşaltılmış, baskılanmış ve bilim üretemez hale gelmiş bir üniversite modeli ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Cumhuriyetin tüm kazanımları tek tek yok edilmeye çalışılırken,yerli ve milli” bir gençlik yaratma çabası içerisinde olanlar gençlerin eğitimi, istihdamı için hiçbir çaba göstermemekte; geleceksiz kalan gençlerimiz gelecek umutlarını başka diyarlarda aramaktadırlar.

Ancak biz biliyoruz ki; parasız, katılımcı, fırsat eşitliği sağlayan, bilimsel, çok dilli ve kültürlülüğe saygılı, demokratik eğitim ve sosyal-ekonomik talepleri çok daha yakıcı hale gelen, işsizlik ve gelecek kaygısı artan gençliğin; 19 Mayıs ruhuyla oluşturulacak yaşanası bir ülkede, bayramlarını daha bir coşkuyla kutlaması dileğiyle “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınıkutluyoruz.

Saygılarımızla;

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Dosyalar

(446 KB) (18.05.2020 18:01:35)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 52