TMMOB Odalar 28 Şubat 2020, Cuma

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız’ı 05.02.2020 tarihinde makamında ziyaret ettik. 

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 03.02.2020
Güncellenme Zamanı: 07.02.2020 16:05:03

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız’ı 05.02.2020 tarihinde makamında ziyaret ettik. Ziyarete, Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan ile Yönetim Kurulu Üyemiz Seçkin Gülbudak katıldı.

Konuşmasına göreve atanmasından dolayı tebrik ederek başlayan Oda Başkanımız Hüseyin Alan, DSİ Genel Müdürlüğü kapsamında üretilen hizmetlerin önemine vurgu yaparak, ulusal servet niteliğinde olan yeraltı sularının önemi ile özellikle yeraltı suyu seviyesinin düşümünden kaynaklanan ve birçok kentimizde görülmeye başlanan obruk oluşumlarına dikkat çekti. Ayrıca sayıları bugün 500.000 ile 1.000.000 arasında olduğu ifade edilen ruhsatsız yeraltısuyu kuyularının durumu ve bu konuda yapılması gerekenleri ifade ederek Oda olarak DSİ Genel Müdürlüğü ile işbirliğine hazır olduğumuzu belirtti. Bu kapsamda;  tehlikeli ve çok tehlikeli iş niteliğinde olan sondaj hizmetleri konusunda sondörlere  eğitim ve belge verilmesi, sondaj makinalarının kayıt altına alınarak kaçak suyu kuyusu açımının önlenmesi ile yeraltısuyu arama ve kullanma hizmetlerinin nitelikli mühendislik hizmetleri haline getirilmesi konusundaki çözüm önerileri belirtti.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kurum olarak meslek örgütlerinin çalışmalarına önem verdiklerini, özellikle jeoloji mühendisliği hizmet alanı niteliğinde olan yeraltısularına ilişkin önerilerimizi değerlendireceklerini belirtti. Görüşme iyi niyet temennileri ile son buldu.

 


Okunma Sayısı: 98