TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
FÜSUN KOROĞLU İLE KANAL İSTANBUL SÖYLEŞİSİ YAPILDI
Başbakanlık E. Müsteşarı ve Dr. Jeoloji Mühendisi Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu’nun sunumu ile 01 Şubat 2020 Cumartesi günü Oda Genel Merkez binası konferans salonunda ‘Kanal İstanbul’ Söyleşisi gerçekleştirildi.

Odamızda Kanal İstanbul söyleşileri devam ediyor. Başbakanlık E. Müsteşarı ve Dr. Jeoloji Mühendisi Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu’nun sunumu ile 01 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen söyleşiye ilgi ve katılım yüksek oldu.

Elazığ’da meydana gelen depremde yaşamını yitirenler için duyduğu üzüntü ile sözlerine başlayan Koroğlu, Kanal İstanbul ile ilgili değerlendirmelerini nihai ÇED raporundaki veriler üzerinden yaptı. Projenin herhangi bir proje olmadığını, böylesine büyük bir projenin olası sonuçlarının telafisinin ve affının olamayacağını; milli gelirin yüzde 27’sini İstanbul’un tek başına sağladığını belirtti.

Açılacak kanal nedeniyle Karadeniz’den tek yönlü olarak Marmara’ya gelen suyun, zamanla Karadeniz’in suyunu azaltacağını, Marmara’nın su seviyesi yükselerek kıyıların su altında kalabileceğini, Marmara’nın tuzluluk oranının azalması nedeniyle dip akıntıların hızının azalacağını, Çanakkale Boğazı’nda ise yüzey akıntılarının artacağını, dipteki sirkülasyonun azalması nedeniyle Marmara denizinde oksijensiz bir bölge oluşacağını ve ortaya çıkacak H2S gazı nedeniyle canlı yaşamının imkansız hale geleceğini belirtti. Bu projenin uygulanması durumunda fiziksel, biyolojik ve sosyal çevrenin etkileneceğini sadece İstanbul değil Karadeniz, Ege, Akdeniz’in zarar göreceğini, ekolojik dengenin bozulacağını ve bu durumun çok büyük bir ihanet olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin karşılaşacağı uluslararası sorunların göz ardı edilmemesi gerektiğini, Türk Boğazlarının stratejik ve askeri, ekonomik ve ticari anlamda önem taşıdığını, ülke güvenliği açısından Montrö anlaşmasını riske edecek hiçbir girişimde bulunulmaması gerektiğini ifade etti.

“Dünya bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımızın emaneti” diyerek sözlerine devam eden Koroğlu bu projenin neden yapılamayacağı konusunda uzman kişiler dinlenmeli, olası riskler anlatılmalı, olumlu görüş veren bilim insanları ile tartışma ortamı yaratılmalı; İstanbul hepimizin korkulu rüyası değil rüyalarımızın şehri olarak kalmalı diyerek konuşmasını tamamladı. Söyleşinin ardından soru ve katkılara geçildi.

Kanal İstanbul için hazırlanan ÇED raporunu ayrıntılı bir şekilde inceleyen ve ulaştığı sonuçları paylaşan Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu’nun sunumunun ardından, kendisine Yönetim Kurulu Üyemiz Buket Yararbaş Ecemiş tarafından günün anısına özel plaket takdim edildi.

Söyleşiyi izlemek için lütfen tıklayınız

Okunma Sayısı: 232
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası