TMMOB Odalar 29 Mayıs 2020, Cuma
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 28.11.2019
Güncellenme Zamanı: 26.12.2019 18:27:22

Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına atanan Ertuğrul CANDAŞ’ı Odamız heyeti 26.11.2019 tarihinde makamında ziyaret ederek başarılar diledi.

Söz konusu ziyarette Odamızın adına söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin ALAN, imar, planlama, kentleşme ve altyapı çalışmalarında jeoloji mühendisliği hizmetlerinin önemine vurgu yaparak özellikle Ankara’nın Jeopark olmaya aday alanları ile jeolojik miras niteliğindeki alanların Ankara Çevre Düzeni Planı ile Nazım ve Uygulama İmar Planlarına işlenmesi gerektiğini, bu konuda yapılacak çalışmalara destek verebileceğimizi belirtti.

Yine başta Başkent Ankara olmak üzere, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana gibi büyükşehirlerimizde “Doğa Tarihi Müzelerinin” kurulmasının hem eğitim öğretim süreçlerine, hem de toplumda doğa koruma bilincinin geliştirilmesine önemli katkıları olacağını ifade etti. Ayrıca Ankara’nın zengin jeotermal kaynaklara sahip olduğunu, ancak bu zenginlikten yeterince yararlanamadığını, jeotermal kaynaklara bağlı, sağlık ve kaplıca turizmi, jeotermal seracılık, uygun ısılarda ısıtma ve enerji üretimi için kullanılabileceğini, Ankara’nın jeotermal kaynakları doğru kullanabilmesi durumunda, hem kaplıca ve sağlık turizmi, hem de jeotermal seracılık konusunda da Türkiye’nin başkenti olabileceğini, bu kaynak alanların korunumun bugünden imar ve planlama çalışmalarına monte edilmesi gerektiğini belirtti.

Odamızın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ertuğrul Candaş ise, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı olarak meslek odaları ile ortaklaşa çalışmalar yapmaya gayret edeceklerini, Ankara’nın sahip olduğu kaynakların, Ankara halkının hizmetine ve gelişmesine katkı sağlayacak şekilde planlama çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti. Görüşme iyi niyet temennileri ile son buldu.

Söz konusu ziyaretten sonra imar ve şehircilik dairesinde çalışan jeoloji mühendisleri ile değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

 


Okunma Sayısı: 292