TMMOB Odalar 29 Mayıs 2020, Cuma

Sorumlu ve yetkili kurumları bir kez daha uyarıyoruz!!!. Kapadokya gibi milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucu oluşan, jeolojik miras niteliğindeki yapı ve oluşumlara sahip, insanlığın ortak mirası niteliğindeki alanlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 28.11.2019
Güncellenme Zamanı: 26.12.2019 18:10:35

Son bir aydır ülkemizdeki doğal varlıklara karşı girişilen saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Son Gümüşhane Dumanlı köyünde binlerce yıllık jeolojik süreçler sonucu oluşan ülkemizin önemli doğal varlıklarından biri olan “Dipsiz Göl’ün,  kamu kurumların gözetiminde açgözlü bazı define arayıcıları vasıtasıyla yok edilmesi yetmezmiş gibi Kapadokya Alan Yönetimi Kanunundan sonra, Kapadokya Alan Yönetimi Başkanlığına devredilen, milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucunda oluşan peri bacaları, kanyonlar, vadiler, yeraltı mağaraları, ören yerleri gibi yüzlerce doğal varlık ögesinin tespit edilip, kesin korunacak hassas alan statüsüne alınmadan, Milli Park statüsünün ortadan kaldırılması, bölgede yer alan yüzlerce doğal varlığın korumasız hale getirilerek imar rantı, madencilik, patates deposu gibi yeraltı yapıları için kullanıma açılmıştır.

Gelişmiş tüm dünya ülkelerinde “yeryüzünde nadir rastlanan, dünyamızın jeolojik geçmişinde çok önemli bir olayı, süreci veya belli bir zaman aralığını temsil eden, bu özellikleriyle yerkürenin uzun geçmişi için kanıt durumunda olan; kaya topluluğu, stratigrafik istif, fosil, mineral, yapı, yer şekli, mağaralar, şelaleler, kanyonlar, ören yerleri gibi jeolojik miras niteliğindeki yapı ve oluşumların korunması ve gelecek nesillere aktarılması” için bilimsel çalışmalar yürütülmekte, Avrupa Jeopark Ağı(ProGEO) ve UNESCO kriterleri çerçevesinde tespit edilerek, kesin korunacak hassas alan olarak tescil edilmekte, “UNESCO Global Jeopark Ağı” içine alınarak insanlığın ortak mirası haline getirilmektedir. Yine bu alanlar jeoturizim yoluyla insanlığın hizmetine sunularak yerel kalkınmaya destek verilirken, ülkemizdeki jeolojik miras niteliğindeki doğal varlık alanlarının imar rantçılarının, define arayıcılarının, doğayı kaynak deposu olarak görüp yağmalayanların insafına bırakılması kabul edilemez.

Sorumlu ve yetkili kurumları bir kez daha uyarıyoruz!!!. Kapadokya gibi milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucu oluşan, jeolojik miras niteliğindeki yapı ve oluşumlara sahip, insanlığın ortak mirası niteliğindeki alanlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri olarak; bu varlıklarımızın koruyarak gelecek nesillere aktarılmasına yönelik her türlü saldırılara karşı halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

TMMOB jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan’ın soru önergesi için lütfen tıklayınız

Dosyalar

(120 KB) (28.11.2019 12:26:13)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 115