TMMOB Odalar 03 Haziran 2020, Çarşamba

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan tarafından 14 Eylül 2019’da, Demokratik Alevi Dernekleri üyelerine yönelik olarak Konferans Salonu`muz da gerçekleştirildi.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 17.09.2019
Güncellenme Zamanı: 04.10.2019 16:41:20

Odamız tarafından "81 ile 81 Jeopark Projesi" kapsamında çalışmalarına başlanan Munzur Vadisi Jeoparkı’na ilişkin sunum Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan tarafından 14 Eylül 2019’da, Demokratik Alevi Dernekleri üyelerine yönelik olarak Konferans Salonu`muz da gerçekleştirildi.

Alan, sunumunda maden sahası ilan edilen Munzur Vadisi’nin jeopark potansiyelini ortaya koydu. Alan Munzur Vadisi’ni korunması ve gelecek nesiller aktarılması için UNESCO Global Jeopark Ağı’na katılması gerektiğini dile getirerek bu amaçla yapılması gereken çalışmaları özetledi. Çalışmaların yerel yönetimler ve bölge halkı ile birlikte bilimsel esaslar çerçevesinde yürütülerek “yerel bir kalkınma” projesi olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Alan, bu çalışmaların halk tarafından sahiplenilmesinin önemine vurgu yaptı. Alan; Munzur Vadisi’nin jeopark olması için Oda olarak çalışmalara 2015 yılında başlandığını ancak ülkedeki siyasi gelişmeler yüzünden bu sürecin yavaş ilerlediğini, bu yıl ise çalışmaların hızlandırıldığını kaydetti. Alan 24-25 Eylül 2019 tarihlerinde Tunceli Belediyesi ile birlikte “Munzur Vadisi’nin Jeopark Potansiyeli ve Jeoturizm Çalıştayı” düzenleyeceklerini bu Çalıştayın aynı zamanda Munzur Vadisi Jeopark projesi için bir niyet deklarasyonu olarak görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Alan’ın sunumunun ardından katılımcılar soru ve katkılarını dile getirdiler.


Okunma Sayısı: 88