TMMOB Odalar 14 Kasım 2019, Perşembe

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, 28.08.2019 tarihinde Mimarlar Odası Konferans Salonu’nda Munzur Vadisi üzerine inşa edilmesi planlanan barajlar ile yine vadi ve mücavirinde verilen maden arama ruhsat sahalarının Munzur Vadisi üzerine etkilerini değerlendiren bir sunum yaptı.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 04.09.2019
Güncellenme Zamanı: 16.09.2019 17:38:18

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kent İzleme Merkezi çalışmaları kapsamında; Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, 28.08.2019 tarihinde Mimarlar Odası Konferans Salonu’nda Munzur Vadisi üzerine inşa edilmesi planlanan barajlar ile yine vadi ve mücavirinde verilen maden arama ruhsat sahalarının Munzur Vadisi üzerine etkilerini değerlendiren bir sunum yaptı. Sunumda Munzur Vadisinin içerdiği flora ve faunanın yanı sıra vadinin içerdiği jeolojik, jeomorfolojik, karstik ögelerle birlikte çok sayıda ören yeri ile ziyaret alanının bulunduğunu belirterek, bölgenin içerdiği bu doğal ve kültürel zenginliğin jeopark sınırları içine alınarak koruma statüsüne kavuşturulması, korunarak gelecek nesillere aktarılması, bugün ise jeoturizm yoluyla insanlığın hizmetine sunarak yerel kalkınmaya destek vermesi gerektiğini belirtti.

Farklı kesimlerden çok sayıda kişinin katıldığı sunumdan sonra, toplantı katılımcıların soru ve cevaplarla devam etti. Yaklaşık iki saat süren toplantıda Munzur Vadisinin Kaz Dağları`na dönmemesi için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması temennilerinde bulunuldu.

Sunumu izlemek için lütfen tıklayınız.


Okunma Sayısı: 88