TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
KUŞADASI (İZMİR) VE BOZKURT (DENİZLİ) DEPREMLERİ RAPORU YAYINLANDI

08.08.2019 tarihinde 11.39 ve 14.25 birbiri ardına meydana gelen Kuşadası Körfezi (İzmir) Mw=4.8, Bozkurt (Denizli) Mw=5.7 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. Peşi sıra meydana gelen depremler başta merkez üstü bölgelerine yakın alanlar olmak üzere İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Burdur, Isparta ve Afyon başta olmak üzere geniş bir coğrafyada hissedilmiştir. Özellikle Mw=5.7 büyüklüğündeki Bozkurt (Denizli) depreminde can kaybının olmaması hepimiz için sevindirici olmakla birlikte, İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından açıklanan 30’a yakın yaralı,  100’ü aşkın konutta ağır olmak üzere  800’e yakın konutun hasarlı olduğu açıklanmıştır.

Yaşanan depremlerin hafif hasarlı atlatılması ülkemiz için sevindirici olmakla birlikte, MTA Genel Müdürlüğü tarafından diri fay haritasına işlenen 485 adet Mw=5.5 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip fay hattı veya fay zonunun bulunması, bir çok yerleşim biriminin bu fay hatlarının üstünde, kenarında veya etki alanı içinde yer alması hepimizi tedirgin etmeye devam ediyor.

Meydan gelen depremlere ilişkin olarak, Odamız Bilimsel Teknik Kurul üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ve arkadaşları tarafından 08 Ağustos 2019 tarihinde meydana genel Kuşadası (İzmir) ile Bozkurt (Denizli) depremlerine ilişkin hazırladıkları özet rapor yayımlandı.

Kuşadası (İzmir) ile Bozkurt (Denizli) depremlerine ilişkin özet rapor için lütfen tıklayınız.

Okunma Sayısı: 570
Fotoğraf Galerisi
TMMOB
Jeoloji Mühendisleri Odası